AKTUALNOŚCI
DLA KLAS III


DLA UCZNIA I RODZICA
NASZA SZKOŁA
OSIĄGNIĘCIA
DOKUMENTY SZKOLNE
ARCHIWUM
ABSOLWENCI
LINKI

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych


Centrum Informacji Zawodowej


Informator


Informator


Informator


OKE

www.pajacyk.pl

WEBMASTER

Uwagi dotyczące strony
prześlij autorowi

SONDA
Jesteś?
Uczniem G22
Nauczycielem
Rodzicem
Gościem

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

"BOHATER Z KART POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA"

13 czerwca w naszej szkole zgromadziła się młodzież z gimnazjów i szkół podstawowych na rozstrzygnięciu II Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego "Czytam i rysuję". W tym roku uczniowie mieli za zadanie przeczytać i zilustrować dowolną powieść Henryka Sienkiewicza. Konkurs był rozpatrywany w dwóch kategoriach. Piątoklasiści i szóstoklasiści rysowali ilustrację do lektury "W pustyni i w puszczy", a gimnazjaliści do powieści "Krzyżacy". Na konkurs wpłynęło 48 prac - wszystkie przedstawiały wysoki warsztat techniczny i artystyczny. Jury wybrało te najciekawsze, pełne inwencji twórczej. Czołowe miejsca zajęli uczniowie ze szkół: SP 26 i SP 49. W kategorii gimnazjów: Gimnazjum nr 18 i Gimnazjum nr 13.
Nasz uczeń Marcel Korczak zajął II miejsce, a Paulina Pikos i Paulina Kowalczyk zdobyły wyróżnienia.
Organizator konkursu Marzena Konopka - nauczyciel bibliotekarz serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu, który upamiętnił Rok Sienkiewiczowski.

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

10 czerwca o godzinie 10.00 młodzież naszej szkoły włączyła się w akcję międzynarodowego masowego czytania ph. "Jak nie czytam, jak czytam". Dla uczczenia 2016 roku jako roku Henryka Sienkiewicza czytaliśmy fragmenty "Potopu". Mamy nadzieję, że włączając się w tę akcję pomogliśmy ustanowić rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

ZIELONA SZKOŁA

Od 30 maja do 3 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w Zielonej szkole, zorganizowanej w pięknych okolicach Wisły. Podczas tygodniowego pobytu uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc m.in.: Muzeum Rękodzieła Koronkowego w Koniakowie, Kurną Chatę rodziny Kawuloków w Istebnej, Galerię z trofeami Adama Małysza, Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu, Muzeum Zamkowe w Pszczynie i jeszcze wiele innych. Każdy dzień był pełen licznych atrakcji. Pierwszą z nich był wjazd wyciągiem na Czantorię, a następnie zejście doliną do Jawornika - dla niektórych był to nie lada wyczyn. Nie zabrakło też wycieczek do centrum Wisły, gdzie była możliwość zakupu drobnych pamiątek bądź zjedzenia regionalnego oscypka. W programie było również zwiedzanie "Leśnego Parku Niespodzianek". Popołudniami organizowane były różnego rodzaju konkursy i dyskoteki. Młodzież miała możliwość korzystania z basenu i siłowni znajdującej się na terenie ośrodka wypoczynkowego. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach myśląc już o kolejnej Zielonej szkole.

WYGRALIŚMY RADIOODTWARZACZ

Uczniowie naszego Gimnazjum brali udział w IX edycji konkursu "Czysta Częstochowa". Konkurs był zorganizowany przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z.o.o. pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.
Od 13 listopada do 10 maja zbieraliśmy zużyte baterie i zużyty sprzęt elektroniczny. Jako szkoła zajęliśmy czwarte miejsce i wygraliśmy radioodtwarzacz, a uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i gadżety, które odebraliśmy 10 czerwca w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy na uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

8 czerwca uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawczyni p. Urszuli Ślęzak byli na wycieczce w Warszawie. Podróż do stolicy była nietypowa, jak na szkolne wycieczki, ponieważ odbyła się pociągiem ICP czyli popularnym Pendolino. Uczniowie w czasie pobytu w Warszawie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, odbyli podróż metrem pod Stadion Narodowy, a także mieli okazję podziwiać warszawskie drapacze chmur, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Kolumnę króla Zygmunta, Zamek Królewski oraz Starówkę. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W środę, 8 czerwca uczniowie klas pierwszych naszego Gimnazjum oglądali zmagania uczniów niepełnosprawnych biorących udział w olimpiadzie specjalnej "Przełam Bariery z Hutą Częstochowa", która odbyła się na stadionie lekkoatletycznym "CKS". Uczniowie niepełnosprawni rywalizowali w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych. Także nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zawodach sportowych oraz pomagali uczniom niepełnosprawnym w aktywnym spędzaniu czasu. Nasi uczniowie także dopingowali i emocjonowali się ich poczynaniami. Obserwowali jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby pokonać swoje słabości i niedoskonałości organizmu. Niewątpliwie nasi uczniowie obecni na zawodach doceniali zaangażowanie i poświęcenie uczniów, którzy ćwiczyli pomimo swoich ograniczeń. Zawody były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, która była głównym celem dla organizatorów olimpiady specjalnej. Zarówno uczestnicy jak i publiczność przeżywali sukcesy i niepowodzenia. Docenić należy zaangażowanie i chęci biorących udział w zawodach, którzy wspaniale walczyli o jak najwyższe laury. Najważniejsza jednak jest dobra zabawa i pokonywanie własnych słabości w codziennym życiu. Były to kolejne zajęcia integracyjne, podczas których uczniowie naszego gimnazjum w aktywny sposób pogłębiali wiedzę i umiejętności dotyczące akceptacji, tolerancji i wspierania osób niepełnosprawnych. Także mogli się przekonać, że niepełnosprawne osoby mogą w pełni uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i na swój sposób przeżywać emocje sportowe.

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

SUKCES KLAUDIUSZA

Miło nam poinformować, że uczeń z klasy 2a Klaudiusz Mękarski uzyskał wynik bardzo dobry (140 pkt) w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematycznym" w kat. kadet - kl. II gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy!

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W środę, 1 czerwca uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w festynie rodzinnym na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Uczestniczyli w zajęciach plastycznych, sportowych oraz spędzali wspólnie czas z uczniami tamtejszej szkoły. Były to kolejne zajęcia integracyjne podczas których uczniowie naszego gimnazjum w aktywny sposób pogłębiali wiedzę i umiejętności dotyczące akceptacji, tolerancji i wspierania osób niepełnosprawnych.

NAGRODA PREZYDENTA CZĘSTOCHOWY DLA NASZYCH UCZNIÓW

Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych
otrzymali nasi uczniowie:
RAFAŁ KUCHARSKI
KRZYSZTOF PIWÓDZKI
MATEUSZ SZYMANEK

Nagrody wręczyli wspólnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski podczas uroczystej gali, która odbyła się w Dzień Dziecka, 1 czerwca, w Miejskim Domu Kultury.
Relacja z uroczystości: www.czestochowa.pl

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W poniedziałek, 30 maja uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". Tym razem uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusz Korczaka w Częstochowie. Zajęcia lekcyjne dotyczyły znaczenia wody w życiu człowieka. Nasi uczniowie wspólnie z uczniami niepełnosprawnymi wykonywali ćwiczenia z geografii, fizyki, języka polskiego. Współpracując pokonywali bariery we wzajemnej komunikacji oraz uczyli się tolerancji i cierpliwości. Kolejne zajęcia pokazały jak ważny jest kontakt z osobami niepełnosprawnymi, stopniowe poznawanie ich wrażliwości, nabywanie umiejętności rozumienia ich potrzeb i otwarcia w relacjach z nimi. Zajęcia były ciekawe i wymagały dużej aktywności od naszych uczniów. To także pozytywnie wpłynęło na ich zaangażowanie oraz wzmocniło potrzebę rozwijania empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka.

SUKCES ERYKA

24 maja Eryk Kawecki i Krzysiek Piwódzki wzięli udział w IX Powiatowym Konkursie Ortograficznym, którego organizatorem było Gimnazjum nr 12 w Częstochowie. Wzięło w nim udział 23 uczniów. W I etapie konkursu uczestnicy mieli za zadanie napisać dyktando pełne pułapek ortograficznych i interpunkcyjnych.
Nasi chłopcy znaleźli w dziesiątce uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z trudnym tekstem.
II etapem ortograficznych zmagań był test komputerowy sprawdzający znajomość reguł pisowni.
Miło nam poinformować, że Eryk Kawecki zajął II miejsce w konkursie.
Laureatowi gratulujemy sukcesu!

KOLEJNY SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O UE W JĘZYKU ANGIELSKIM

24 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim ph. "TRAVELLING ACROSS EUROPE" (była to jubileuszowa 10. edycja wraz z 5 poprzednimi międzygimnazjalnymi). Honorowym Patronem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie.
Głównym celem tego konkursu jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej i krajach europejskich oraz popularyzacja i doskonalenie umiejętności językowych.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test z wiedzy o Unii Europejskiej i o krajach Europy. Uczniowie z kilku gimnazjów rywalizowali o zwycięstwo w tym konkursie. Naszą szkołę reprezentowali Rafał Kucharski z kl. 3b oraz Mateusz Szymanek z kl. 3a, którzy bardzo dobrze wypadli.
Laureatami piątej edycji powiatowego konkursu "TRAVELLING ACROSS EUROPE" zostali:
I miejsce - Rafał Kucharski, Gimnazjum nr 22
II miejsce - Mateusz Szymanek, Gimnazjum nr 22
III miejsce - Karolina Kowalska, Gimnazjum nr 16

Należy z dumą podkreślić, że jest to kolejne trzecie zwycięstwo Rafała w tym konkursie, niestety ostatnie gdyż Rafał kończy naszą szkołę. Bardzo dobre miejsce zajął również nasz drugi reprezentant - Mateusz Szymanek. Z pewnością uczestnictwo w międzynarodowym projekcie Comenius, a nade wszystko tytuły laureata konkursu przedmiotowego z WOS-u pomogły naszym uczniom uzyskać takie lokaty.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy podziękowania i drobne upominki sponsorowane przez Starostwo Powiatowe oraz Wydawnictwo PEARSON. Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Dorota Strzelczyk. Organizatorem konkursu był Pan Stefan Rudzki przy współpracy Pani Beaty Grygiel.

WYNIKI KONKURSU "JESTEM STRAŻNIKIEM SWOJEGO ZDROWIA"

23 maja odbył się Szkolny Konkurs ph. "Jestem strażnikiem swojego zdrowia". Celem konkursu było propagowanie zasad zdrowego odżywiania, profilaktyka nadwagi a także zachęcanie do zachowań prozdrowotnych. W konkursie wzięło udział 13 zespołów dwuosobowych z klas I, II i III. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat prawidłowego odżywiania oraz zachowań prozdrowotnych rozwiązując test składający się z 25 pytań. Wśród uczestników konkursu została przeprowadzona również ankieta żywieniowa z programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo"
Wyniki konkursu:
I miejsce - Natalia Kozieł, Paulina Pikos kl. 2a
II miejsce - ex aequo Sylwia Cichoń, Paulina Starczewska kl. 2b i Julia Jackowska, Nicole Knysak kl. 2a
III miejsce - Patrycja Błasik, Julia Pawlak kl. 2a

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

23 maja br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez instruktora PCK Pana Stanisława Ujmę. Udział w ćwiczeniach i pokazach oraz przekazane instrukcje na pewno wpłyną na odpowiednie zachowanie uczestników w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożenia zdrowia i życia. Warsztaty zorganizowały: Pani Małgorzata Mandrykin i Pani Małgorzata Żmudzińska.

WYCIECZKA DO KATOWIC

W piątek, 20 maja czworo uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Marzeny Konopki, pojechało na wycieczkę do Katowic, organizowaną przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Pierwszym miejscem, jakie odwiedziliśmy, było Muzeum Książki Miniaturowej. Znajduje się ono na liście rekordów Guinessa, właśnie w kategorii najmniejszej książki na świecie. Zajmuje ona tylko 0,8 milimetra kwadratowego! To tyle co ziarenko maku! Kolejnym punktem było Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, w skrócie CINiBA. Dowiedzieliśmy się tam jak funkcjonuje tego rodzaju instytucja oraz jak każdy z nas może z niej korzystać. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Śląskim. osobiście jeszcze nigdy wcześniej nie miałem okazji tak "poczuć" historii na własnej skórze. Wystawa przemawiała do wszystkich zmysłów oglądającego, nie można tego opisać samymi słowami.
Dzięki tej wycieczce na pewno dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, związanych z książkami i nie tylko. Poza tym mogliśmy bardzo przyjemnie spędzić czas.
MK

PROJEKTY EDUKACYJNE 2016

W poniedziałek, 16 maja w naszej szkole odbyła się publiczna prezentacja gimnazjalnego projektu edukacyjnego "Polscy Nobliści". Uczniowie klas drugich mieli okazję przedstawić efekty swojej całorocznej pracy. Grupy projektowe przygotowały różnorodne formy prezentacji swojej wiedzy nt. naszych noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej - laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury; Lecha Wałęsy i Józefa Rotblata - laureatów Pokojowej Nagrody Nobla oraz Marii Skłodowskiej-Curie - laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki.

MAJOWE ROCZNICE UNIJNE

Konkurs "Majowe rocznice unijne" przeprowadzony z okazji 12. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dnia Europejskiego został rozstrzygnięty.
Laureatami zostali uczniowie kl. 3b:
I miejsce - Tymoteusz Bajerlajn
II miejsce - Hubert Prokop
III miejsce - Eryk Kawecki

Najlepsze prace zostały umieszczone na wystawie.

ZAJĘCIA ZAWODOZNAWCZE

We wtorek, 10 maja uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach na terenie MPK Częstochowa w ramach programu "Wybierz zawód z przyszłością". Zapoznali się z funkcjonowaniem tego przedsiębiorstwa, zwiedzili zaplecze techniczne oraz mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat autobusów i tramwajów, które przewożą pasażerów na terenie naszego miasta. Pracownicy MPK w sposób atrakcyjny i interesujący opowiadali o specyfice przedsiębiorstwa i zachęcali do kształcenia się w zawodach potrzebnych w ich firmie. Uczniowie korzystając z okazji mogli dokładnie obejrzeć zarówno najnowsze pojazdy MPK, jak również tramwaje poruszające się po naszym mieście w odległej przeszłości.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W poniedziałek, 9 maja w naszym gimnazjum odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". Tym razem uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach "Dogoterapi", których głównym bohaterem był pies na co dzień uczestniczący w zajęciach terapeutycznych z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie zapoznali się z elementami pracy terapeutycznej, w której wykorzystywane są zwierzęta oraz usłyszeli interesujące informacje dotyczące zwyczajów zwierząt mających kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia prowadzili p. Magda Górniak oraz p. Witold Biel reprezentujący Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Poradnia nr 3 w Częstochowie.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W czwartek, 5 maja w naszej szkole odbyły się zajęcia integracyjne, w których brali udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie pod opieką p. Kamili Podoba-Mielcarz i p. Moniki Wyrzykowskiej oraz uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności", realizowanego w naszej szkole. Autorem programu jest p. Witold Biel, który również wziął udział w zaplanowanych działaniach. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. Irena Syc, nauczyciel przedmiotów artystycznych, we współpracy z p. Marzeną Konopką, nauczycielem bibliotekarzem i pedagogiem szkolnym Tadeuszem Kościołkiem. Tematem przewodnim była - wiosna. Uczniowie wykorzystując różne materiały plastyczne wykonywali cztery obrazy, które połączone ze sobą stworzyły jeden piękny krajobraz wiosenny. W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy wykonywali ilustrację ruchową do utworu pt. "Wiosna cz.1" Antonio Vivaldiego oraz zatańczyli przygotowany układ do piosenki pt. "Wiosna, urodziły się motyle". Na zakończenie dzielono się wrażeniami ze spotkania przy wspólnym poczęstunku. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie po raz kolejny mogli integrować się z osobami niepełnosprawnymi. Wspólne wykonywanie prac plastycznych oraz zabawy taneczne pozwoliły na zrozumienie zachowań osób niepełnosprawnych umysłowo i przełamać bariery w komunikacji z nimi na co dzień. Każde takie spotkanie wpływa pozytywnie na rozwój tolerancji wśród młodych ludzi oraz przybliża ich do wyzbycia się zahamowań w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

W dniu 29 kwietnia podczas akademii z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w "Niesamowitą podróż" zabrali nas uczniowie klas trzecich. W przygotowanym przedstawieniu mieliśmy okazję przyglądać się obradom Sejmu Wielkiego i poznaliśmy okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Okolicznościowe przedstawienie, śpiew chóru, solistki, patriotyczna dekoracja… tak rozpoczęliśmy obchody Narodowego Święta Konstytucji.


OBCHODY DNIA ZIEMI

"Rozpal niepokój o Ziemię" - pod takim hasłem obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszym gimnazjum. Uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w konkursie plastycznym, a wszyscy gimnazjaliści 25 kwietnia obejrzeli prezentację przedstawiającą recykling butelek typu PET.
Wyniki szkolnego konkursu są następujące:
I miejsce - Paulina Starczewska i Sylwia Cichoń kl. 2b
II miejsce - Martyna Nowacka kl. 2a, Dawid Skowronek kl. 1a, Natalia Kozieł kl. 2a
III miejsce - Paulina Pikos kl. 2a, Olga Wypchło kl. 2a, Julia Pawlak kl. 2a
Wyróżnienie - Marcin Zabielski kl. 1a

Dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: Helena Nowicka i Małgorzata Żmudzińska.

EGZAMIN GIMNAZJALNY ZA NAMI

Egzamin gimnazjalny jest ważnym wydarzeniem dla uczniów klas trzecich. Jego wynik ma wpływ na dalszą edukację i wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Gimnazjaliści zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi w dniach 18-20 kwietnia 2016 r. Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. Pierwszego dnia trzecioklasiści napisali część humanistyczną (historia, WOS i język polski), drugiego - część matematyczno-przyrodniczą (biologia, chemia, fizyka, geografia i matematyka). Trzeci dzień poświęcony był znajomości języka obcego.
Teraz przed uczniami, ich rodzicami i nauczycielami okres oczekiwania, bowiem za niespełna dwa miesiące zostaną zapoznani z wynikami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

KWIECIEŃ - MIESIĄCEM PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU

17 kwietnia uczestniczyliśmy ze sztandarem szkoły w uroczystości miejskiej związanej z rocznicą zsyłki Polaków na Sybir. Uroczystość ta wpisała się w cykl obchodów organizowanych pod hasłem "Kwiecień - miesiącem pamięci Zesłańców Sybiru". O godz. 11.15 na Skwerze Zesłańców Sybiru naszą szkołę reprezentowali nasi uczniowie: Dominik Romanowski, Piotr Grudziński i Filip Krząstek. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości przeszliśmy do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Sybiraków.

ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W dniu 13 kwietnia na Placu Katyńskim w Częstochowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 64. rocznicę zbrodni katyńskiej. Naszą szkołę reprezentowała delegacja składająca się z uczniów klasy 2a: Martyny Nowackiej, Pauliny Pikos, Piotra Grudzińskiego, Dominika Romanowskiego oraz klasy 2b: Anny Chóras i Patrycji Leśniewskiej.

POKAZY CHEMICZNE

7 kwietnia odbyły się w naszym gimnazjum pokazy doświadczeń chemicznych dla klas pierwszych zorganizowanych przez panią Małgorzatę Żmudzińską. Pokazy zaprezentowała pani Kinga Brzeska, która współpracuje z Akademią Jana Długosza i Politechniką Częstochowską.
Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży.
W czerwcu odbędą się pokazy dla klas drugich.

GALA LAUREATÓW

4 kwietnia 2016 r. trzech naszych uczniów uczestniczyło w uroczystej gali laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty p. Urszuli Bauer odebrali: Krzysztof Piwódzki, Mateusz Szymanek i Rafał Kucharski.
Jeszcze raz gratulujemy laureatom oraz życzymy sukcesów w olimpiadach przedmiotowych w szkołach ponadgimnazjalnych.
Składając gratulacje dyrektorom szkół Pani Kurator przekazała także podziękowania dla nauczycieli przygotowujących młodzież do konkursów przedmiotowych.
Naszych uczniów do konkursów przygotowała Pani Ewa Olszewska, która otrzymała pisemne podziękowania i życzenia dalszych sukcesów w pracy od Pani Kurator Oświaty. Do tych gratulacji i życzeń dla p.Ewy dołączają się uczniowie, nauczyciele i dyrektor Gimnazjum nr 22.

XIV RODZINNY TURNIEJ DEBLOWY TENISA STOŁOWEGO

W sobotę, 2 kwietnia już po raz czternasty w naszej szkole obył się RODZINNY TURNIEJ DEBLOWY TENISA STOŁOWEGO pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Gościem i zawodnikiem turnieju był Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jarosław Marszałek. Celem imprezy było propagowanie rodzinnych, aktywnych form wypoczynku. Pojedynki rozgrywano w systemie pucharowym, w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Łącznie do udziału zgłosiło się 16 debli (rodzice i uczniowie z częstochowskich szkół podstawowych: 27, 31, 34, 49 oraz gimnazjów: 3, 7, 9, 12, 14, 18, 22, 24). Sędzią głównym, sprawującym nadzór nad prawidłowym przebiegiem zawodów była organizatorka turnieju Pani Bożena Niepsuj - nauczycielka wychowania fizycznego, a rolę sędziów pomocniczych pełnili uczniowie naszego gimnazjum.
Wyniki turnieju:
Kategoria - gimnazja:
I miejsce - Jakub Kaczmarek + Wojciech Kaczmarek, G14
II miejsce - Mikołaj Marszałek + Jarosław Marszałek, G3
III miejsce - Marcel Cianciara + Jan Cianciara, G22
Kategoria - szkoły podstawowe:
I miejsce - Kacper Kowalczyk + Marcin Kowalczyk, SP31
II miejsce - Eryk Kowalski + Sławomir Kowalski, SP27
III miejsce - Maciej Cieplak + Tomasz Cieplak, SP34
Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i dyplomy, natomiast wszystkim pozostałym uczestnikom turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy. Oprócz sportowej rywalizacji wszyscy mieli okazję miło spędzić czas przy stołach tenisowych, a między pojedynkami porozmawiać, napić się kawy i herbaty, skosztować pysznych ciast.
Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w Galerii.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Obchody Światowego Dnia Wody zaproponowano na XXI Międzynarodowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. w Rio de Janeiro. Celem ŚDW jest ciągłe zwracanie uwagi wszystkim ludziom na świecie, że zasoby wodne są ograniczone oraz muszą być szczególnie chronione i należycie wykorzystywane. Wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły propozycję obchodzenia "Światowego Dnia Wody" w dniu 22 marca. Obchody te będą się odbywały pod wybranym na ten rok hasłem świadczącym o ważności tego problemu w życiu społecznym i gospodarczym. W tym roku hasłem przewodnim jest "Woda i praca".
Z tej okazji w naszym gimnazjum odbył się konkurs na plakat promujący obchody Światowego Dnia Wody oraz została przygotowana tematyczna wystawa prac uczniów.
Eksperci twierdzą, że trzeba wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie, dlatego podczas przerwy można było uzupełnić jej braki.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Izabela Szczepanek 1b
II miejsce - Liwia Marciniak 1a
III miejsce - Dawid Skowronek i Kacper Plaszczyk 1a

Serdecznie gratulujemy.

SUKCES RAFAŁA

W dniu 22 marca z okazji obchodów Światowego Dnia Wody 2016 odbył się III Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Wodzie pod hasłem "Woda i praca". Rafał Kucharski uczeń kl. 3b zajął III miejsce oraz otrzymał nagrodę za najlepszą prezentację multimedialną pt. "Czy woda w przemyśle jest potrzebna". Organizatorem konkursu było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie. Tegoroczna edycja po raz kolejny odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali test zawierający pytania dotyczące informacji związanych z gospodarowaniem i ochroną zasobów wód, procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków a także wykorzystania wody w przemyśle. Zwiedzając PWiK uczestnicy konkursu zostali zapoznani z najważniejszymi sposobami ograniczania strat wody w procesie jej dystrybucji realizowane w PWiK Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie. Na zakończenie wysłuchaliśmy wykładu "Wpływ działalności człowieka na jakość wód podziemnych na przykładzie ujęcia wody Wierzchowisko".
Gratulujemy Rafałowi kolejnego sukcesu!

SUKCES RAFAŁA

Z radością informujemy, że nasz uczeń z klasy 3b

RAFAŁ KUCHARSKI
został LAUREATEM
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie
.

Gratulujemy sukcesu!

SUKCES MATEUSZA

Z radością informujemy, że nasz uczeń z klasy 3a

MATEUSZ SZYMANEK
został LAUREATEM
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie
.

Gratulujemy sukcesu!

SUKCES KRZYŚKA

Z radością informujemy, że nasz uczeń z klasy 3a

KRZYSZTOF PIWÓDZKI
został LAUREATEM
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii
.

Gratulujemy sukcesu!

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W poniedziałek, 21 marca uczniowie naszego gimnazjum, kolejny raz wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez fundację "Oczami Brata" oraz p. Witolda Biela reprezentującego Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Poradnię nr 3 w Częstochowie. Tym razem braliśmy udział w spotkaniu, które odbyło się w siedzibie fundacji "Oczami Brata" mieszczącej się w hali sportowej przy ul. Żużlowej 4 w Częstochowie. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności", który jest realizowany w naszym gimnazjum. Spotkanie zostało zorganizowane, w związku ze Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, który przypada na dzień 21 marca. Uczniowie mieli okazję brać udział w zajęciach i wspólnej zabawie z wolontariuszami z fundacji oraz z ich podopiecznymi, a także uczniami z innych szkół i przedszkoli. Wspólna zabawa i bliski kontakt oraz zajęcia integracyjne znów dały podstawę do nawiązywania właściwych relacji z osobami niepełnosprawnymi i budowania odpowiednich podstaw do tworzenia właściwych stosunków pomiędzy naszymi uczniami i osobami niepełnosprawnymi. Każdorazowe spotkanie pozwala rozwijać naszym uczniom kształtowane umiejętności empatii, zrozumienia i wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz buduje dojrzałość ich patrzenia na świat przez pryzmat potrzeb osób chorych.

21 MARCA - DZIEŃ UCZNIA

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale i Dzień Ucznia w naszej szkole. Z tej okazji opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz jego przedstawiciele zorganizowali dla wszystkich dobrą zabawę. Nazwy konkurencji ukryte pod hasłami, były dla wszystkich ogromną niespodzianką. Każda klasa wybierała przedstawicieli, którzy reprezentowali ją w poszczególnych zmaganiach. Były prezentacje ułożonych wierszy pt. "Oj Marzanno…", konkurencje pod hasłem "MasterChefGim", "Twoja twarz brzmi znajomo" i wiele innych. Wszyscy świetnie się bawili, a w szczególności klasa 2a, która została tegorocznym zwycięzcą. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, zarówno nauczycielom, którzy dołączyli do nas, jak również uczniom, którzy wspierali nas dobrym humorem.
Opiekunowie SU
Galeria

OGŁOSZENIE - SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM

Dnia 15 marca w godzinach 16.30-18.00, podczas konsultacji zapraszamy uczniów i rodziców z klas 3 na konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym z Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie, w gabinecie pedagoga, które będą dotyczyć rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i wyboru przyszłego kierunku kształcenia.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W środę, 9 marca uczniowie klas I naszego gimnazjum złożyli wizytę w Oddziale Polskiego Związku Osób Niewidomych, który mieści się w Częstochowie przy ul. Al. Pokoju 13. Uczniowie brali udział w zajęciach "Czynności dnia codziennego osoby niewidomej i niedowidzącej". Spotkali się z pracownikami ośrodka oraz osobami, które są niepełnosprawne. Uczniowie mogli się zapoznać z wyposażeniem ośrodka oraz wziąć udział w zajęciach dla osób niepełnosprawnych, które dotyczyły przygotowania posiłku, poruszania się po kuchni oraz zasad obowiązujących w pomieszczeniach z których korzystają osoby niewidome i niedowidzące. Było to kolejne spotkanie w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności", który jest realizowany w naszym gimnazjum, we współpracy z fundacją "Oczami Brata" oraz p. Witoldem Bielem, pracownikiem Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Każde ze spotkań, w których biorą udział nasi uczniowie dostarcza im nowych doświadczeń, wrażeń i umiejętności. Każdorazowe spotkanie z osobami niepełnosprawnymi pozwala naszym uczniom rozwijać i kształtować cechy takie jak: cierpliwość, otwartość, empatia i wyrozumiałość dla osób niepełnosprawnych.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W poniedziałek, 7 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjno-wychowawcze dla klas I, prowadzone przez wolontariuszy z fundacji "Oczami Brata" we współpracy z p. Witoldem Bielem pracownikiem Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Było to kolejne spotkanie realizowane w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". Istotne kwestie, które były poruszane podczas zajęć, dotyczyły cech jakie powinien mieć wolontariusz i jego stosunku do wykonywanej pracy oraz radzenia sobie z codziennymi czynnościami przez osoby niepełnosprawne, ich samodzielności oraz potrzeby wspomagania ich w odpowiedni sposób. Powinna tym czynnościom zawsze towarzyszyć empatia oraz takt, cierpliwość i wyrozumiałość. Podczas zajęć miała miejsce projekcja filmu, który przedstawiał codzienne życie osób niepełnosprawnych. Po obejrzeniu filmu uczniowie dzielili się swoimi refleksjami. Przygotowywali także plakat zachęcający młodych ludzi do pracy jako wolontariusz.

3 MARCA - DZIEŃ OTWARTY G22

SUKCES SYLWII

W środę, 2 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Komputerowego ph. "Najładniejsza kartka walentynkowa" zorganizowanego przez Gimnazjum nr 19 im. gen. L. Okulickiego w Częstochowie.
Miło nam poinformować, że w gronie najlepszych znalazła się nasza uczennica Sylwia Cichoń z klasy 2b zdobywając III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

ŚLĄSKIE. INWESTUJEMY W TALENTY

Miło nam poinformować, że stypendystami
projektu Samorządu Województwa Śląskiego realizowanym przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
"Śląskie. Inwestujemy w talenty - I edycja"
zostali uczniowie
Krzysztof Piwódzki z klasy 3a oraz Rafał Kucharski z klasy 3b.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!

PODWÓJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Z satysfakcją informujemy, że uczniowie naszej szkoły okazali się najlepszymi poliglotami w XI Powiatowym Konkursie Wiedzy o Językach "POLIGLOTA" organizowanym przez Gimnazjum nr 23 w Zespole Szkół nr 2 w Częstochowie. W konkursie tym I miejsce zajął Krzysztof Piwódzki z kl. 3a, II miejsce Rafał Kucharski z kl. 3b, a VI miejsce Eryk Kawecki z kl. 3b. Uczniowie nasi wykazali się największymi umiejętnościami językowymi zarówno z języka polskiego, jak i języka angielskiego spośród 30 uczestników konkursu reprezentujących 10 szkół gimnazjalnych powiatu częstochowskiego.
Gratulujemy!

WYNIKI KONKURSU KOMPUTEROWEGO

W dniu 11 lutego został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej pt. "Najładniejsza kartka walentynkowa".
Laureatkami zostały uczennice:
   I miejsce - Sylwia Cichoń 2b
  II miejsce - Martyna Nowacka 2a
 III miejsce - Patrycja Dusza 1a

Gratulujemy!

ZEBRANIA Z RODZICAMI

Przypominamy, że w dniu 9 lutego (wtorek) o godz. 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów kl. I-III.

SUKCES KRZYŚKA

W piątek, 5 lutego w IX Liceum Ogólnpkształcącym odbył się XIII Regionalny Konkurs Językowy "Z Norwidem ku poprawnej polszczyźnie". Miał on charakter dwuetapowy. Pierwszą część stanowił test poprawnościowy; drugą - prezentacje ustne finalistów na wylosowany temat.
Nasze Gimnazjum reprezentowali: Eryk Kawecki kl. 3b, Rafał Kucharski kl. 3b i Krzysztof Piwódzki kl. 3a.
Miło nam poinformować, że Krzysztof Piwódzki zajął II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W piątek, 5 lutego uczniowie z klas pierwszych naszego gimnazjum wzięli udział w zabawie karnawałowej na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Impreza odbyła się w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". Uczniowie naszego gimnazjum wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych bawili się i integrowali przy muzyce przygotowanej i prezentowanej przez jednego z uczniów tej szkoły. Impreza była przygotowana w sposób interesujący i atrakcyjny. Wszyscy dobrze się bawili. Dla uczniów naszego gimnazjum udział w tej imprezie był bardzo ważny, pouczający i inspirujący. Dzielili się pozytywnymi wrażeniami z udziału w zabawie, integrowali się z chorymi dziećmi, zdobywali nowe doświadczenia. Kształtowali pozytywne postawy wobec osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie udział w tym spotkaniu wpłynął pozytywnie na relacje uczniów z osobami chorymi, rozwinął umiejętności kształtowania pozytywnych zachowań oraz przełamywania barier w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Z radością informujemy, że do III etapu
Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie
zakwalifikowali się uczniowie:

Mateusz Szymanek kl. 3a
Rafał Kucharski kl. 3b.

Opiekunem uczniów jest pani Ewa Olszewska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII

Z przyjemnością informujemy, że do III etapu
Konkursu Przedmiotowego z Historii
zakwalifikowali się uczniowie:

Krzysztof Piwódzki kl. 3a
Eryk Kawecki kl. 3b.

Opiekunem uczniów jest pani Ewa Olszewska.
Gratulujemy i trzymamy za Was kciuki!

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Miło nam poinformować, że do III etapu
Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego
zakwalifikował się uczeń

Krzysztof Piwódzki kl. 3a.

Opiekunem ucznia jest pani Krystyna Kęsik.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

II POWIATOWY KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH W J. ANGIELSKIM I NIEMIECKIM

21 stycznia w naszym gimnazjum odbył się II Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim i Niemieckim. W konkursie wzięli udział uczniowie z różnych gimnazjów Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Piosenki prezentowane były przez solistów, przy akompaniamencie własnym oraz muzyki karaoke.
Wykonawców oceniało jury w składzie:
p. Artur Sosnowski - nauczyciel j. angielskiego w VIII LO Samorządowym w Częstochowie,
p. Małgorzata Waryś-Kotas - nauczycielka j. niemieckiego w IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie,
p. Katarzyna Łagodzińska - nauczycielka muzyki w Zespole Szkół nr 3 w Częstochowie.
Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział oraz pamiątkowy upominek, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody.
Laureatami konkursu zostali uczniowie:
I miejsce - Karolina Kosielak z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie
II miejsce - Kamila Bieda z Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi
II miejsce - Michalina Wypych z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie
III miejsce - Eliza Wang z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie
III miejsce - Paulina Ściubidło z Gimnazjum nr 22 w Częstochowie
Wyróżnienie otrzymali:
Karolina Kapkowska z Gimnazjum nr 22 w Częstochowie
Dawid Bartosik z Gimnazjum nr 2 w Rudnikach
Dominika Michalczyk z Gimnazjum nr 21 w Częstochowie
Wśród zaproszonych gości licznie przybyli uczniowie SP nr 34 i nr 53 wraz z opiekunami.
Organizatorkami konkursu były panie Małgorzata Mandrykin, Edyta Półtorak i Irena Syc.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wprowadzenie nas w świąteczny nastrój, a zwycięzcom gratulujemy.
Artykuł w "Życiu Częstochowy i Powiatu" - Śpiwali kolędy… po angielsku i niemiecku.
Relacja w TV ORION.

KONFERENCJA "SZKOŁA DLA SZKÓŁ - WSPÓLNIE ZGAŚMY RYZYKO"

Uczniowie naszej szkoły Robert Łagodziński i Hubert Prokop z kl. III b pod opieką p. Stefana Rudzkiego wzięli udział w konferencji "Szkoła dla szkół - wspólnie zgaśmy ryzyko". Czujka dymu i czujka tlenku węgla realnym wyborem bezpieczeństwa. Konferencja ta odbyła się 20.01.2016 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a honorowy patronat objęli m.in. MSW, MEN, Komenda Główna PSP, Prezydent Miasta Częstochowy, Starosta Częstochowski oraz Kurator Oświaty. Tak znamienity patronat konferencji mówi o ważności jej tematu, którym była utrata zdrowia lub życia w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla. W czasie tego interesującego spotkania mogliśmy zapoznać się z zasadami zachowania się i ewakuacji w czasie pożaru, obejrzeć prezentacje multimedialne na temat zatruć tlenkiem węgla oraz z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych. W czasie konferencji często było powtarzane jej przewodnie hasło ZGAŚ RYZYKO, a na jej koniec podsumowano tę akcję w Częstochowie. Wymierną korzyścią uczestnictwa w konferencji jest wzrost świadomości i wiadomości na te tematy, a także czujki dymu i tlenku węgla dla każdej placówki oświatowej. Dzięki takim działaniom, jak również poprzez prelekcje strażacy chcą propagować wiedzę wśród uczniów, nauczycieli i rodziców na temat przeciwdziałania zatruciom tlenkiem węgla.

KONSULTACJE DLA RODZICÓW

Przypominamy, że w dniu 12 stycznia (wtorek) o godz. 17.00 odbędą się konsultacje dla rodziców.

WYNIKI KONKURSU FIZYCZNEGO

22. uczniów z 10. szkół Częstochowy i regionu wzięło udział w Powiatowym Konkursie pt. "Zjawiska fizyczne i chemiczne wokół nas" zorganizowanym w naszej szkole przez Panie: Helenę Nowicką i Małgorzatę Żmudzińską. W dniu 8 stycznia jury wyłoniło najlepsze prace, które napłynęły na konkurs.
Oto wyniki:
I miejsce - Julia Ryszczuk Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie
II miejsce - Aleksandra Tałaj Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego Kolonia Poczesna
II miejsce - Michał Wrotnowski Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
III miejsce - Daria Nowak Gimnazjum im. J. Korczaka w Blachowni
III miejsce - Julia Radecka Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
Wyróżnienia:
Wiktor Krupa Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
Jolanta Salomon Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego Kolonia Poczesna
Weronika Glińska Gimnazjum nr 23 w Częstochowie
Jan Pełczyk Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku.
Gratulujemy uczniom i opiekunom!

JASEŁKA W KOŚCIELE

W dniu 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli w kościele pw. św. Stanisława B.M. młodzież naszego Gimnazjum przedstawiła jasełka zatytułowane "Niebo". Młodzi aktorzy spotkali się z miłym i serdecznym przyjęciem ze strony ks. proboszcza Jacka Michalewskiego, ks. Kazimierza Gajdy i wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej. Występ naszych uczniów został nagrodzony gromkimi brawami. Po Mszy Świętej młodzi artyści zostali zaproszeni przez ks. Michała Krawczyka na poczęstunek, który wraz z Zespołem Muzycznym wziął udział w spektaklu.

JASEŁKA 2015

21 grudnia w pięknej, świątecznej scenerii przedstawione zostały społeczności szkolnej jasełka. Tematyka misterium dotykała ważnych problemów: sensu życia, roli miłości w życiu człowieka. Z przymrużeniem oka "św. Piotr" pouczył nas o tym, co trzeba robić, aby zostać świętym. Przedstawienie zmuszało widzów do refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest w życiu najważniejsze. Młodzi artyści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności aktorskich. W jasełkach udział brali: Ola Błaszczak, Marta Małczak, Paulina Ściubidło, Ada Więckowska, Kamila Więckowska, Eryk Kawecki, Marcel Korczak, Wiktor Krupa, Daniel Krysiak, Krzysiek Piwódzki, Dawid Skowronek, Bartek Zębik.
Nad całością czuwały: p. Hanna Smolarz, p. Marzena Konopka, p. Irena Syc.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W dniu 21 grudnia w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia prowadzone przez Panią psycholog w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". W zajęciach brali udział uczniowie klas pierwszych, którzy zgłosili się do pełnienia funkcji "Ambasadora" w ramach programu. Spotkanie dostarczyło uczniom wielu niezbędnych informacji i pogłębiło ich wiedzę dotyczącą relacji z osobami niepełnosprawnymi. Profesjonalnie przygotowane zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy wkrótce zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystają w praktyce.

"CHRISTMAS TRADITIONS IN GREAT BRITAIN"

Od wieków chrześcijanie na całym świecie w różny sposób obchodzą święta Bożego Narodzenia. Choinka jest znana niemal wszędzie, choć w Burundi przystraja się bananowca, a w Indiach drzewko mango, najpiękniejsze szopki są podobno we Włoszech, a we Francji jada się podczas Wigilii ostrygi. Jakie tradycje są w Wielkiej Brytanii? O tym opowiadali uczestnicy konkursu pt. "Christmas Traditions in Great Britain" przygotowany przez panią Małgorzatę Mandrykin, nauczyciela j. angielskiego, który odbył się dnia 21 grudnia 2015 r.


WYNIKI KONKURSU KOMPUTEROWEGO

W dniu 21 grudnia został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej pt. "Najładniejsza kartka świąteczna".
Laureatami zostali uczniowie:
   I miejsce - Sylwia Cichoń 2b
  II miejsce - Dawid Skowronek 1a
 III miejsce - Jakub Turek 1a
Wyróżnienie: Patrycja Dusza, Kacper Plaszczyk, Marcin Zabielski - 1a

Gratulujemy!

TEATR OCZAMI BRATA

W czwartek, 17 grudnia w godzinach popołudniowych grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Ireny Syc i p. Edyty Półtorak obejrzała w Hali Sportowej Częstochowa dwa premierowe spektakle - "Zbajkowani" oraz "I było to dobre", które zaprezentowali podopieczni Teatru Oczami Brata. Jedno z przedstawień było połączeniem historii bajkowych bohaterów z dużą ilością muzyki i tańca, a kolejne zwracało uwagę na elementy życia codziennego, które często umykają nam z powodu nadmiaru obowiązków.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu, które zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

NASI LAUREACI

W dniu 17 grudnia ogłoszono wyniki XIV Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny "O gęsie pióro Mikołaja Reja".
W szranki stanęło 32 uczniów z różnych szkół.
Miło nam poinformować, że III miejsce - ex aequo - zajęli uczniowie naszego Gimnazjum - Eryk Kawecki, Rafał Kucharski, Krzysztof Piwódzki.
Gratulacje!

WIECZÓR KOLĘD

Tradycją Gimnazjum nr 22 stał się już coroczny "Wieczór Kolęd", który tym razem miał miejsce dnia 15 grudnia. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bardziej, jak i mniej tradycyjne wersje znanych kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim i niemieckim. Natomiast zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 49 zaśpiewali nastrojowe utwory w języku polskim. Artyści dali też popis gry na instrumentach muzycznych w utworach o tematyce świątecznej, co sprawiło, że licznie zgromadzeni rodzice, uczniowie i absolwenci, mieli okazję posłuchać niecodziennego wykonania kolęd w pięknej oprawie i przeżyć niezapomniane chwile.

MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE NA LODOWISKO

W dniu 15 grudnia uczniowie z klasy 2a pod opieką wychowawcy p. Iwony Biel bardzo miło spędzili czas doskonaląc swoje umiejętności łyżwiarskie. Niektórzy wykazali się dużymi umiejętnościami jazdy na łyżwach, inni próbowali swoich sił po raz pierwszy. Wszyscy radzili sobie świetnie, a najważniejsza była wspólna zabawa. Już dziś zaplanowaliśmy kolejne wyjście na lodowisko.

SUKCESY JULII

Julia Jackowska uczennica kl. 2a wróciła z trzema medalami z Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona Juniorów Młodszych, Młodzików i Młodzików Młodszych.
Zdobyła srebro w grze podwójnej z partnerką Natalią Rosińską z klubu UKS Junior Wrzosowa, brąz w grze mieszanej z kolegą Janem Gaworem z klubu MKS Dwójka Blachownia oraz brąz w grze pojedynczej.
Kolejny sukces to I miejsce w II Turnieju Mikołajkowym w kat. dziewcząt U 15-14.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
WYNIKI I ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Miło nam poinformować, że do II etapu
Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
zakwalifikowali się następujący uczniowie:

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO
Krzysztof Piwódzki kl. 3a


KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII
Krzysztof Piwódzki kl. 3a
Eryk Kawecki kl. 3b


KONKURS PRZEDMIOTOWY Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Rafał Kucharski kl. 3b
Mateusz Szymanek kl. 3a


KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII
Przemysław Prokop kl. 3b

Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych etapach!

II POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

W dniu 8 grudnia rozstrzygnięty został II Powiatowy Konkurs Geograficzny "Zrozumieć Świat". Konkurs polegał na samodzielnym wykonaniu przez uczniów modelu przedstawiającego zaćmienie Księżyca lub Słońca w dowolnej technice i w dowolnym rozmiarze. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań uczniów przedmiotem i pogłębianie wiedzy; doskonalenie umiejętności: obserwacji i rozumienia zjawisk zachodzących we Wszechświecie, odczytywania informacji z różnych źródeł; wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów.
Autorzy nagrodzonych prac:
I miejsce - Oliwia Prudzic, ZS Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej
II miejsce - Małgorzata Mandecka, Gimnazjum nr 22 im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
III miejsce - Julia Ludzińska, Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie
Wyróżnienia:
Klaudia Pęczek, Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie
Natalia Bloma, Gimnazjum nr 22 im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
Liwia Zych, ZS Gimnazjum im. A. Osieckiej w Kamienicy Polskiej
Wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie dziękują organizatorki - Urszula Ślęzak i Beata Grygiel.

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 4-6 grudnia uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, jako wolontariusze aktywnie uczestniczyli w organizacji Świątecznej Zbiórki Żywności. Dyżury miały miejsce w sklepie Lidl przy ul. Ambulatoryjnej. Wszystkie zebrane produkty trafiły do magazynu Banku Żywności, a następnie zostaną przekazane najuboższym rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, dzieciom z domów dziecka, osobom chorym, bezdomnym. Przygotowane paczki jeszcze przed świętami trafią do wszystkich potrzebujących. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tak szczytnej akcji. Mamy nadzieję, że udało nam się zwrócić uwagę mieszkańców Częstochowy na problemy ludzi ubogich i głodnych. Może stanie się to zwyczajem dopełniania Świąt Bożego Narodzenia dobrymi uczynkami na rzecz najbardziej potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
SU

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z AIDS

2 grudnia w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS. Do rywalizacji w konkursie, który polegał na rozwiązaniu testu obejmującego szeroki zakres wiedzy na temat HIV i AIDS przystąpiło 11 dwuosobowych zespołów. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac uczniów promująca obchody Światowego Dnia Walki z AIDS.
Ostatecznie zwycięzcami w konkursie wiedzy o AIDS zostali:

I miejsce - Natalia Kozieł, Julia Pawlak kl. 2a
II miejsce - Paulina Kowalczyk, Paulina Pikos kl. 2a
III miejsce - Wiktoria Dąbek, Julia Radecka kl. 2a
Wyróżnienie - Jakub Piliński, Kacper Plaszczyk kl. 1a

Celem w/w konkursu było poszerzenie wiedzy wśród młodzieży na temat HIV/AIDS, propagowanie postaw tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV, a także zaktywizowanie środowiska szkolnego w zakresie działań prozdrowotnych ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki HIV i AIDS.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

SUKCES NATALII, MARTYNY I PAULINY

1 grudnia w IV LO im. Henryka Sienkiewicza odbyło się podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS. Organizatorem konkursu jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie. Konkurs był zorganizowany w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. Do konkursu zgłosiło się 43 uczestników z 17 częstochowskich szkół gimnazjalnych, którzy musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą z zakresu HIV i AIDS.
Z radością informujemy, że uczennice naszego gimnazjum zostały laureatami w/w konkursu uzyskując następujące wyniki:
Natalia Kozieł kl. 2a - I miejsce
Martyna Nowacka kl.2a - III miejsce
Paulina Pikos kl.2a - III miejsce

Serdecznie gratulujemy!

POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

30 listopada w naszej szkole odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Szkół Gimnazjalnych. Celem imprezy było propagowanie tenisa stołowego wśród uczniów gimnazjum. Do rywalizacji przystąpiło siedem szkół: Gimnazjum w Mstowie, Gimnazjum nr 3, nr 5, nr 9, nr 12, nr 18 i nr 22. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Chóras, Paulina Starczewska, Maja Otola z klasy 2b oraz Mateusz Cholewa, Marcel Cianciara i Michał Wrotnowski z klasy 3b.
Końcowe wyniki naszej reprezentacji: indywidualnie IV m. - Mateusz Cholewa, drużynowo dziewczęta i chłopcy - IV miejsce, a także w końcowej klasyfikacji zajęliśmy IV miejsce. Po zakończonych zawodach cała reprezentacja czuła wielki niedosyt, gdyż niewiele zabrakło nam do pozycji medalowych. Dla wszystkich zawodników organizator przygotował poczęstunek w postaci pięknych zdrowych jabłek. Cały turniej przebiegł w miłej atmosferze i sportowej rywalizacji. Serdecznie dziękuję naszej młodzieży za pomoc w przygotowaniu turnieju, a w szczególności Przemkowi Prokopowi i Bartkowi Zębikowi.
Organizatorką zawodów była pani Bożena Niepsuj.

JĘZYKOWE POTYCZKI

26 listopada odbył się a naszym Gimnazjum konkurs poprawnej polszczyzny. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich klas. Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali:
I miejsce - Eryk Kawecki kl. 3b
II miejsce - Rafał Kucharski kl. 3b
III miejsce - Krzysztof Piwódzki kl. 3a

Eryk i Rafał będą nas reprezentować w Powiatowym Konkursie Poprawnej Polszczyzny, który odbędzie się 7 grudnia 2015 roku.
Trzymajmy za Nich kciuki!

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

WYBORY NA NAJŻYCZLIWSZĄ OSOBĘ W GIMNAZJUM NR 22 W CZĘSTOCHOWIE
zorganizowane z okazji
ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI (21.11.2015)


Ten dzień to szczególna okazja, by zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi?
Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować:
uprzejmość, serdeczność, miłe słowo, uśmiech i ciepłe spojrzenie. Goniąc za codziennymi sprawami, zdarza nam się zapomnieć,
że możemy być: uczynni i przyjaźnie nastawieni do otoczenia. Wszyscy potrzebujemy ciepła i miłego gestu od innych osób - słowem zwykłej, ludzkiej życzliwości.
W dniu 16 listopada na 4 godz. lekcyjnej uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzą wybory, podczas których każdy uczeń będzie mógł wskazać 2 osoby, które jego zdaniem zasługują na miano NAJŻYCZLIWSZEJ OSOBY W NASZEJ SZKOLE.
Może to być uczennica, uczeń, nauczyciel lub inny pracownik z naszego gimnazjum. Wyniki zostaną ogłoszone na najbliższym apelu.
Samorząd Uczniowski

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

9 listopada w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia dla uczniów klas pierwszych w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności". Gościliśmy pana Witolda Biela, przedstawiciela Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Poradnia nr 3 w Częstochowie oraz wolontariuszy z Fundacji "Oczami Brata". Zajęcia dotyczyły właściwych relacji z osobami niepełnosprawnymi, budowania empatii wśród młodych ludzi oraz kształtowania odpowiednich postaw wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wzbogacili swoją wiedzę oraz umiejętności o niezbędne wartości, tak ważne we współczesnym świecie.

DZIEŃ PATRONA

6 listopada, w przededniu urodzin M. Skłodowskiej-Curie, obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona. W części artystycznej, zorganizowanej w tym dniu akademii, mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie o naszej patronce, w którym swoje talenty aktorskie zaprezentowali przygotowani przez panią Krystynę Kęsik uczniowie klas III. W postać kobiety, która za życia stała się legendą, wcieliła się Agnieszka Galardziak. Jej córkę Ewę świetnie zagrała Marta Małczak. Role męskie odtworzyli: Daniel Krysiak w roli Piotra Curie oraz Rafał Kucharski, który doskonale wczuł się w rolę Alfreda Nobla. Tradycyjnie w roli narratorów wystąpili niezastąpieni Krzysiek Piwódzki i Eryk Kawecki.
Quiz "Naukowy zawrót głowy" był kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje wszystkich klas. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą wiedzą dotyczącą życia i osiągnięć sławnej noblistki oraz zagadnień z dziedziny fizyki i chemii. Laureatami zostali reprezentanci klasy IIa i IIIb, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania. Gratulujemy!

PAMIĘTAMY O PRZESZŁOŚCI

Dnia 30 października na Cmentarzu Raków uczniowie klasy IIIb zapalili znicze na grobach upamiętniających umęczonych i poległych w imię wolności Polski.
Pomysłodawcą i opiekunem akcji jest p. Izabela Dudek-Kołodziejczyk.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "(NIE)PEŁNOSPRAWNI - AKTYWNI KULTURALNIE"

W dniu 21 października w Hali Sportowej Częstochowa - Ambasadorowie programu "Tolerancja dla niepełnosprawności" wraz z Samorządem Szkolnym i uczniami z klasy 1b pod opieką p. Ireny Syc i p. Edyty Półtorak wzięli udział w podsumowaniu projektu "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Podczas tego wyjątkowego spotkania wszyscy bardzo licznie zgromadzeni podziwiali występy przygotowane przez grupy aktorów nie tylko z Częstochowy, ale także z województwa śląskiego, które prezentowały swoją twórczość w IV Przeglądzie Teatralno-Muzycznym Osób Niepełnosprawnych "Maskarada". Ponadto oglądaliśmy obraz wspólnie namalowany przez uczestników Happeningu "Malowanie na Bieganie" i zostały wręczone nagrody drużynom, które wzięły udział w Grze Miejskiej "Teraz Błeszno".
Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła w niej III miejsce.

APEL SZKOLNY

W dniu 19 października odbył się pierwszy w tym roku apel, tym razem przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Podczas tego krótkiego spotkania p. Dyrektor Dorota Strzelczyk przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia uczniów. Następnie opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. Irena Syc i p. Edyta Półtorak przekazały wyniki, jakie uczniowie uzyskali wykonując zadania podczas rajdu integracyjnego.
4 miejsce - klasy 2b i 3a - 26,5 pkt
3 miejsce - klasy 1a i 2a - 37 pkt
2 miejsce - klasa 3b - 39 pkt
1 miejsce zajęła klasa 1b, która uzyskała 40 pkt.
Panie przedstawiły również wyniki wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego, w skład której weszły:
Natalia Zadrosz z klasy 3a - przewodnicząca
Patrycja Leśniewska z klasy 2b - zastępca przewodniczącej
Julia Jackowska z klasy 2a - sekretarz.
Ponadto zachęcały uczniów do aktywnego udziału w zbieraniu nakrętek, z których dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych, do wrzucania grosików na ogólnopolską akcję "Góra Grosza". Przypomniały także, że w listopadzie będziemy obchodzić kolejny Dzień Życzliwości i przeprowadzimy wybory na najżyczliwszą osobę w naszej szkole.

JESTEŚMY MISTRZAMI CZĘSTOCHOWY!

Wielkim sukcesem naszej szkoły zakończyły się zawody zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie - Gimnazjada Młodzieży Szkolnej Powiatu Grodzkiego w Piłce Nożnej Chłopców. Okazaliśmy się najlepsi spośród szesnastu rywalizujących drużyn, ponadto obroniliśmy tytuł mistrzowski z ubiegłego roku. W mistrzowskiej drużynie grali: Wojciech Kuczera, Sebastian Rogala, Jakub Lipiec, Mateusz Szymanek, Natan Śpiewak, Mateusz Pasiuk, Mateusz Skibiński, Hubert Kurek, Marcel Cianciara, Mateusz Cholewa, Kacper Leżański, Rafał Kucharski. Opiekun - mgr Robert Olbiński.
Serdecznie gratulujemy chłopakom i trenerowi!

JESIENNIE NA JESIENNEJ

Już po raz IV w naszej szkole p. Irena Syc i p. Krystyna Kula zorganizowały dla zainteresowanych młodych artystów Środowiskowy Konkurs Plastyczny ph. "Jesienne kompozycje". W dniu 17 października licznie przybyli uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych nr 34 i 49 oraz z pierwszych klas naszego gimnazjum. Tym razem tematem przewodnim był "Jesienny kosz pełen niespodzianek". Wszyscy mając do dyspozycji przygotowane przez organizatorów materiały wykonywali pracę techniką collage. Każda kompozycja była wyjątkowa, jury miało trudny orzech do zgryzienia. Jednak trzeba było wybrać zwycięzców, którymi zostali:
I miejsce - Natalia Muszyńska SP 34 i Kamila Więckowska Gim. 22
II miejsce - Julia Suchan Gim. 22
III miejsce - Agata Kłosowicz SP 49 i Emilia Sobańska SP 34

Podczas całego konkursu panowała miła i pełna twórczej pracy atmosfera. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy znów za rok.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE!

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Akademię szkolną przygotowali uczniowie naszego Gimnazjum.
Wiele miłych i ciepłych słów popłynęło pod adresem nauczycieli. Szczególnie podobał się wszystkim występ Teatrzyku "Grube ryby" w spektaklu pt. "Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na świecie". Całości dopełniły znane melodie grane na saksofonie przez Wiktora Krupę z kl. Ia.
Pierwsze klasy, tego wyjątkowego dnia, złożyły ślubowanie, teraz już na pewno czują się gimnazjalistami.
Scenariusz, reżyseria i scenografia p I. Dudek-Kołodziejczyk, nagłośnienie i oprawa muzyczna p. I. Syc.

NAKRĘTKOWA CZĘSTOCHOWA

12 października w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbył się czwarty finał akcji "Nakrętkowa Częstochowa" prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym "Podaj dalej". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego razem z opiekunem p. Edytą Półtorak odebrali dyplom oraz podziękowania dla wszystkich uczniów, a także nauczycieli i pracowników naszej szkoły za zaangażowanie w akcję. W roku szkolnym 2014/2015 zbieraliśmy plastikowe nakrętki dla 4-letniej Madzi Czerepak, która cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, aby umożliwić jej odpowiednią rehabilitację. Mimo, że nie udało nam się zająć miejsca na podium jesteśmy dumni i szczęśliwi, że choć w niewielkim stopniu udało nam się wywołać uśmiech na twarzy małej Madzi.
Łącznie placówki oświatowe biorące udział w akcji "Nakrętkowa Częstochowa" zebrały 6 ton plastikowych nakrętek. Dziękujmy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
Koordynatorzy akcji w Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie p. Irena Syc i p. Edyta Półtorak.

MALOWANIE NA BIEGANIE

W dniu 9 października uczniowie z naszej szkoły wraz z p. Marzeną Konopką udali się na Plac Biegańskiego w Częstochowie, gdzie została zorganizowana impreza "Malowanie na Bieganie" w ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności" przygotowana przez Fundację "Oczami Brata". Podczas tego wydarzenia wszyscy licznie zgromadzeni mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne i wspólnie z osobami niepełnosprawnymi stworzyć oryginalne prace malarskie, a także zapoznać się z twórczością osób z niepełnosprawnością. Na wstępie p. Biel, współorganizator imprezy w kilku słowach przedstawił ideę działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz zachęcał zebranych do udziału w różnorodnych akcjach mających na celu wspieranie osób niepełnosprawnych. Podczas spotkania odbył się także pokaz udzielania pierwszej pomocy. Atmosfera była bardzo miła i przyjemna. Rześki częstochowski poranek zachęcił wszystkich do intensywnej twórczości malarskiej, poprzedzonej wspólnym tańcem, na rozgrzewkę. W pracy pomagali wolontariusze służący radą i pomocą. Efektem spotkania były interesujące prace plastyczne dotyczące tolerancji dla niepełnosprawności, zawarcie nowych znajomości wśród uczniów oraz pobudzenie aktywności na rzecz osób niepełnosprawnych.

ŚLĄSKIE. INWESTUJEMY W TALENTY - I EDYCJA


Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w imieniu Samorządu Województwa Śląskiego rozpoczął realizację nowego projektu pn. "Śląskie. Inwestujemy w talenty - I edycja" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, Działanie 11.1 Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego, Poddziałanie 11.1.5 Efektywny rozwój dzieci i młodzieży - program stypendialny. Celem projektu jest wsparcie stypendialne uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych lub języków obcych.
Założenia projektu bazują na doświadczeniach Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w realizacji kolejnych edycji projektu Nauka drogą do sukcesu na Śląsku. Biorąc pod uwagę zapisy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020 z dnia 2 czerwca 2015 roku wypracowano podstawowe oraz dodatkowe kryteria udzielania stypendiów na rok szkolny 2015/2016 odnoszące się w głównej mierze do osiągnięć edukacyjnych ucznia.
Wnioski w ramach projektu można składać w terminie od 1 października 2015 r. do 10 listopada 2015 r.
Plik z informacją o projekcie stanowi załącznik do niniejszej wiadomości.

A TU RAJD, IDZIE RAJD!

Dnia 5 października odbył się szkolny rajd integracyjny, którego głównymi organizatorami byli opiekunowie Samorządu Szkolnego p. Irena Syc i p. Edyta Półtorak. To już nasza tradycja i z dumą możemy powiedzieć, że dobrze się przyjęła. Już około godz. 9.30 wszyscy żwawo maszerowali pod opieką wychowawców i nauczycieli. Po drodze podziwialiśmy las, który jesienią jest bardzo piękny. Pomimo porannego chłodu, pogoda okazała się naszym sprzymierzeńcem. Wszystko mieniło się różnymi kolorami tęczy, a pod nogami słychać było szelest liści, które jak dywan pokryły drogę. Gdy przybyliśmy na polanę w ręce wychowawców trafiły koperty z zadaniami, których wykonanie miało uatrakcyjnić naszą wyprawę. Należało m.in. rozwiązać krzyżówkę, odszyfrować tekst, rozpoznać i podpisać zdjęcia. Nie zabrakło rozgrywek sportowych i pieczenia kiełbasek przy ognisku. Każdy wrócił do domu wyczerpany, ale zadowolony.

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

30 września w Częstochowie odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców w ramach Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Powiatu Grodzkiego. Wzięła w nich udział między innymi nasza szkoła zajmując IV miejsce. W skład reprezentacji weszli: Mateusz Szymanek i Jakub Lipiec z kl. 3a oraz Wojciech Kuczera, Natan Śpiewak, Mateusz Skibiński i Jan Sitkowski z kl. 2b. Opiekunem reprezentacji był mgr Robert Olbiński.
Gratulujemy!

DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jego idea zrodziła się z inicjatywy Komisji Europejskiej podczas Europejskiego Roku Języków w 2001 roku. Jednym z głównych celów obchodów Europejskiego Dnia Języków jest ukazywanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, do których można zaliczyć: umożliwienie porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języków, swobodną wymianę informacji, a także promowanie różnych form współpracy międzynarodowej oraz możliwość poznawania bogactwa językowego i kulturowego Europy. Dnia 28 września uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zabawie quizowej w języku angielskim i niemieckim. Było o co walczyć bowiem nagrodą dla zwycięzców był tydzień bez ocen niedostatecznych dla całej klasy. Przedstawiciele każdej klasy biorący udział w quizie mogli skorzystać z dwóch kół ratunkowych. I miejsce zajęła klasa 1a, gdyż jej delegacja wykazała się nienaganną znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Można się było dużo nauczyć, posłuchać wiele ciekawostek językowych, a także wspólnie pośpiewać. Udało nam się połączyć naukę języka z dobrą zabawą Program przygotowali nauczyciele języków obcych: Małgorzata Mandrykin, Edyta Półtorak i Stefan Rudzki.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy.
Nauczyciele języków obcych.

WARSZTATY PLASTYCZNE "WYCINANKA NA TKANINIE"

W dniu 26 września (w sobotę) zainteresowani uczniowie w ramach zajęć Klubu Miłośników Sztuki uczestniczyli w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Galerii Dobrej Sztuki i prowadzonych przez p. Andżelikę Bilską. Tematem zajęć była "Wycinanka na tkaninie". Uczniowie po zapoznaniu się z wystawą pokonkursową VI Konkursu Sztuki Ludowej "Z tradycji wzięte, na nowo wycięte …" mogli zaprojektować własny wzór, którym ozdobili T-shirt i torbę ekologiczną. Te własnoręcznie wykonane prace były niepowtarzalną pamiątką z wizyty w Muzeum Częstochowskim. Uczniowie uczestniczyli w tych zajęciach pod opieką p. Ireny Syc.

TOLERANCJA DLA NIEPEŁNOSPRAWNOŒCI - SALON POEZJI

W dniu 25 września uczniowie z naszej szkoły wraz z p. Marzeną Konopką i p. Ireną Syc udali się do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie na Salon Poezji zorganizowanyw ramach programu "Tolerancja dla niepełnosprawności" przygotowanego przez Fundację Oczami Brata. Podczas tego wyjątkowego spotkania wszyscy licznie zgromadzeni mogli zapoznać się z twórczością osób z niepełnosprawnością. Mogli posłuchać wierszy: Anny Michalak, Iwony Zając i Janusza Pyrkosza oraz utworów wokalnych zaprezentowanych przez Dominikę Pikułę i Roberta Mateuszuka - laureata wielu ogólnopolskich festiwali. Całą imprezę poprowadziła Kasia Sosnecka - finalistka Miss Polski na wózku 2015 r.

WYCIECZKA KLASY IIIB

24 września cała klasa IIIb pod opieką p. Ireny Syc i p. Izabeli Dudek-Kołodziejczyk, która była inicjatorem tego przedsięwzięcia, wybrała się na wycieczkę do Oświęcimia i Pszczyny. Podczas zwiedzania obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na ludzkości każdemu towarzyszył nastrój zadumy. Jak przystało na sytuację wszyscy zachowali należytą powagę i z zainteresowaniem słuchali opowiadań przewodnika, który w ciekawy sposób przybliżał tragiczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej.
Klasa odwiedziła również dawną rezydencję magnacką w Pszczynie, gdzie można było podziwiać majestatyczne wnętrza pałacowe i okazałe eksponaty.
Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i była żywą lekcją historii.

WOLONTARIAT

20 września członkowie koła PCK naszej szkoły wzięli udział w akacji "Wyprawka dla Żaka" w TESCO przy Alei Pokoju. Wolontariuszom dziękujemy i zachęcamy do udziału w podobnych przedsięwzięciach.
Opiekunowie: Krystyna Kula, Małgorzata Żmudzińska.

SPOTKANIA Z NAUKĄ

15 września uczniowie klasy Ia, Ib i IIa wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe - Wszechnica Śląska, działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Spotkania obejmowały zajęcia z zakresu biologii i fizyki. Miały one charakter ćwiczeń laboratoryjnych oraz doświadczeń fizycznych. Taka forma zajęć sprzyja rozwijaniu pasji oraz zainteresowań uczniów, a także pozwala poznać tajemnice świata nauki. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni zgodnie twierdząc, że było to ciekawe doświadczenie.

GRA MIEJSKA "TERAZ BŁESZNO"

Dnia 11 września 2015 r. 10-osobowa delegacja uczniowska pod opieką p. Ireny Syc wzięła udział w Grze Miejskiej ph. "Teraz Błeszno" zorganizowanej przez Fundację "Oczami Brata" w ramach projektu
"(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Uroczyste rozpoczęcie imprezy miało miejsce na placu przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Błesznie. Następnie wszystkie drużyny otrzymały mapkę, według której musiały się poruszać. Trasa obejmowała swoim zasięgiem ulice: Brzezińską, Szkolną, Eugeniusza Żychlińskiego, Długą oraz Owsianą. Gra polegała na odszukaniu wskazanych na mapie miejsc i udzieleniu poprawnych odpowiedzi z zakresu: historii naszej dzielnicy, pierwszej pomocy, ekologii, czy wolontariatu. Wszystkie pytania były punktowane, a podsumowanie wyników i rozdanie nagród nastąpi 21 października 2015 r. podczas Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób Niepełnosprawnych "Maskarada", który odbędzie się w Hali Sportowej Częstochowa.
Relacja z imprezy w TV ORION

UBEZPIECZENIE UCZNIÓW OD NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016


DECYZJA O UBEZPIECZENIU UCZNIÓW NALEŻY DO RODZICÓW (OPIEKUNÓW PRAWNYCH)

Ubezpieczyciel: Ergo Hestia S.A.
Polisa NNW młodzieży szkolnej i akademickiej - świadczenie podstawowe wariant I
Nr polisy: 903009658154
Suma ubezpieczenia: 10 000 zł
Okres ubezpieczenia: od 01.09.2015 do 31.08.2016
Likwidacja szkód:
Kontakt bezpośredni z pracownikiem zajmującym się likwidacją szkód:
Alina Ludyga, tel.: 32 228 00 01 lub 502 085 081, e.mail: alina.ludyga@bls.info.pl
lub
http://www.bls.info.pl/nnw-bezpieczna-szkola/

Druki dotyczące zgłoszenia szkody można również pobrać i złożyć w Sekretariacie Gimnazjum.

ZEBRANIA Z RODZICAMI

Szanowni Państwo!
Informujemy, że we wtorek 8 września o godzinie 17.00 odbędą się pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami klas.
Serdecznie zapraszamy!

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Zapraszamy uczniów naszej szkoły
na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016,
która odbędzie się 1 września (wtorek) o godzinie 10.30.
Do zobaczenia!COMENIUS 2013-2015


COMENIUS 2008-2010

SOCRATES-COMENIUS

» 1998-2001
» 2002-2005


Dowiedz się więcej na stronie
PLACÓWKA OTWARTASZKOŁA BEZ PRZEMOCYTRZYMAJ FORMĘZDOLNIACHA

Zdolniacha w szkołach

ORTOGRAFFITI


WARTO BYĆ DOBRYMPIERWSZA POMOC

Pierwsza pomoc przedmedyczna
INFORMACJE
***
Aktualizacja:
31.08.2017    21.43
***
***
***
***
Od 6 czerwca 2007 r.
nasze Gimnazjum posiada
drugą pracownię internetową
otrzymaną z funduszy EFS.


Jesteś Na bloga liczniki gościem      Copyright©1999- by Gimnazjum nr 22       Poprawny CSS!