AKTUALNOŚCI
DLA KLAS III


DLA UCZNIA I RODZICA
NASZA SZKOŁA
OSIĄGNIĘCIA
DOKUMENTY SZKOLNE
ARCHIWUM
ABSOLWENCI
LINKI

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych


Centrum Informacji Zawodowej


Informator


Informator


Informator


OKE

www.pajacyk.pl

WEBMASTER

Uwagi dotyczące strony
prześlij autorowi

SONDA
Jesteś?
Uczniem G22
Nauczycielem
Rodzicem
Gościem

OGŁOSZENIE

W ramach akcji "Lato w mieście 2013" w naszym gimnazjum będą organizowane półkolonie dla dzieci i młodzieży w dniach 1-5 lipca 2013 r. Proponujemy szereg ciekawych zajęć i wycieczek, które będą przebiegały wg ustalonego harmonogramu.
Wszystkich chętnych zachęcamy do wypełnienia karty kwalifikacyjnej i życzymy miłej zabawy.

GRATULACJE DLA BŁAŻEJA

W dniu 25 czerwca w Galerii Jurajskiej,
odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej
"Big Cats - dzikie, piękne, … zagrożone".
Podczas tej uroczystości zostały wręczone upominki autorom nagrodzonych prac.
Wśród nich znalazł się nasz uczeń
Błażej Miara z kl. 1b.
Wyróżnione prace będzie można oglądać jeszcze przez trzy tygodnie.

KOLEJNE OSIĄGNIĘCIA NASZYCH UCZNIÓW

W dniu 19 czerwca w IX LO im. C.K. Norwida odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom XXII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "KANGUR".

W uroczystości wziął udział Paweł Nowicki z kl. 3b, który odebrał nagrodę za osiągnięcie wyniku bardzo dobrego w tym konkursie.
Natomiast wyróżnienie w "Kangurze Matematycznym" otrzymał Dominik Kowalczyk z kl. 1a.

WYCIECZKA KLASOWA

17 czerwca nasza klasa była na wycieczce w Krakowie w Aquaparku. Mieliśmy doskonałą zabawę i wypoczynek pośród mnóstwa wodnych atrakcji. Korzystaliśmy ze zjeżdżalni, torów do pływania, ogromnej fontanny Smoka, ścianki do wspinaczki, byliśmy na wyspie Piratów. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Uczniowie kl. 1a

ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I - 2013/2014

Dyrektor Gimnazjum nr 22
zaprasza rodziców uczniów klas I w roku szkolnym 2013/14
na spotkanie, które odbędzie się 18 czerwca 2013 r. o godz. 17.00.

ZOSTAŃ SZKOLNYM POLIGLOTĄ

W czerwcu w naszej szkole przeprowadzony został cykl konkursów leksykalno-gramatyczno-kulturoznawczych z języka niemieckiego i angielskiego pod hasłem "Zostań szkolnym Poliglotą". Ich celem było pogłębienie i poszerzenie zainteresowań językowych uczniów, motywowanie do uczenia się języków obcych, poszerzenie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych, mobilizowanie młodzieży do samodzielnej i systematycznej pracy, kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodów, ich kultury i języka.
I miejsce i zaszczytny tytuł zdobyła
Natalia Augustyniak
uczennica klasy 2a
Serdecznie gratulujemy!

WYNIKI KONKURSU O MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Laureatem Szkolnego Konkursu ph. "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie" został
Błażej Stępień, uczeń klasy 1b.
Serdecznie gratulujemy!

RUSZAJ PO EURO

12 czerwca 2013 roku nasza szkoła brała udział w wydarzeniu edukacyjnym "RUSZAJ PO EURO" zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach. Celem tego wydarzenia było propagowanie wiedzy o Funduszach Europejskich i Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego. Impreza odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Częstochowie, a brało w niej udział łącznie 12 szkół z subregionu północnego województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentowało czternastu uczniów pod opieką pana Stefana Rudzkiego. W skład drużyny weszli: Dominik Kowalczyk 1a, Patrycja Matysiak 2b i Paweł Nowicki 3b jako grupa unijnych omnibusów; Adrianna Knop 2a, Julia Ciesielska 2a, Wiktoria Wolska 2a, Julia Purgal 2a, Marcelina Szewczyk 2a, Beata Gawron 2a, Jakub Jędruszek 2c, Kacper Chęciński 2c i Kacper Michalak 2c w drużynie siatkarskiej, oraz Nikola Kozierkiewicz 1a i Jan Konopka 1a w tenisie stołowym. Każda z drużyn miała za zadanie rywalizować i zdobywać punkty dla szkoły. Najlepiej to zadanie wykonała grupa unijnych omnibusów, gorzej poszło zespołom sportowym. Jednak nie wynik był najważniejszy, ale ciekawie i sympatycznie spędzony czas na dobrze zorganizowanej imprezie edukacyjnej wśród rówieśników z północnej części województwa śląskiego.

SUKCES CAŁEJ SZKOŁY

Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła

I miejsce

w III edycji projektu "Zdolniacha w szkołach".


Powtórzyliśmy sukces z ubiegłego roku,

zdobywając najwięcej punktów w ośmiu konkursach.

III MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

9 czerwca byliśmy na "Marszu dla Życia i Rodziny". Rozdaliśmy uczestnikom marszu ponad 2500 gadżetów - fasolek z hasłem "Pozwólmy życiu wzrastać". Te gadżety to też nasze dzieło. Przygotowaliśmy je razem z panią Heleną Nowicką. Było super. Więcej. Wolontariuszami byli: Karolina Czernielewska, Sandra Dudek, Nikola Kozierkiewicz, Izabela Leonarcik, Wiktoria Mackiewicz, Klaudia Ślęzak, Weronika Wydrych, Michalina Zagórowicz, Patryk Ciura, Paweł Nowicki.

ZIELONA SZKOŁA W WIŚLE

W dniach 3-7 czerwca uczniowie klas drugich wraz z opiekunkami paniami Izabelą Dudek-Kołodziejczyk i Ewą Olszewską, byli na zielonej szkole w Wiśle. Podczas pobytu mieli okazję zapoznać się z historią i kulturą regionu Beskidów. Odwiedzali ciekawe miejsca, m.in. Pałac Prezydenta RP, chatę Kawuloka, miejsce powstawania koronek w Istebnej, galerie sztuki regionalnej, muzea, skocznię im. Adama Małysza. Rozmawiali z ciekawymi ludzi, m.in. Iwoną Konarzewską (regionalną malarką) i Januszem Macoszkiem (Ślązakiem roku 2010). Wędrowali górskimi ścieżkami, pływali w hotelowym basenie oraz uczestniczyli w zajęciach animacyjnych. Wszyscy wrócili pełni miłych wrażeń z postanowieniem kolejnego wyjazdu w inny rejon polskich gór w przyszłym roku.

ZAJĘCIA W PLANETARIUM

We wtorek, 4 maja 2013 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach w planetarium astronomicznym w Instytucie Fizyki AJD. Zaprezentowane zostały komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie. Podczas pokazu uczniowie mogli zapoznać się ze zmieniającym się wyglądem nocnego nieba i z najciekawszymi, widocznymi na nim, obiektami. Poznali odpowiedzi na pytania: W jaki sposób powstają gwiazdy i jak umierają? Jak powstało Słońce i krążące wokół niego planety? Skąd wzięły się cięższe pierwiastki potrzebne do powstania życia na Ziemi? Jaki los czeka Słońce i Ziemię? Co to są białe karły i gwiazdy neutronowe? Uczniowie zapoznali się również z opisem ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi oraz podstawowymi zjawiskami astronomicznymi i geofizycznymi wynikającymi z tych ruchów dla obserwatora na Ziemi. Uświadomili sobie problem zaśmiecania światłem nocnego nieba.

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń naszego gimnazjum
Paweł Nowicki z kl. 3b
został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Gala wręczenia nagród odbyła się 4 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Łukasińskiego 50/68.

TURNIEJ FINAŁOWY O PUCHAR FUNDACJI ALCHEMIA SPORTU

W piątek, 31 maja w hali sportowej "Częstochowa" przy ul. Żużlowej odbył się Turniej Finałowy o Puchar Fundacji Alchemia Sportu pod patronatem Jerzego Buzka Premiera RP w latach 1997-2001 oraz Inauguracja Akademii Siatkarskiej w Częstochowie. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję oglądać zmagania siatkarskich drużyn młodzików i szkół gimnazjalnych wyłonionych w meczach eliminacyjnych. Na zorganizowanym turnieju pojawiło się wiele gwiazd sportu min. reprezentanci Polski w piłce siatkowej mężczyzn, z którymi mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

KOLEJNY SUKCES IZY

Nasza uczennica Izabela Głąb z kl. 3a zajęła II miejsce w II Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Situational English" zorganizowanym przez Gimnazjum nr 9 w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy!

WYNIKI KONKURSU NA LOGO SZKOŁY

W maju ogłoszono szkolny konkurs na logo naszego gimnazjum. Jego ideą było wyłonienie najlepszego znaku graficznego, który jednocześnie stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej szkoły. Logo będzie wykorzystywane do celów popularyzatorskich, reklamowych i korespondencyjnych. Nadesłane prace zostały opracowane z wykorzystaniem komputerowych programów graficznych.
Przy ocenianiu projektów jury w składzie: p. Dyrektor Dorota Strzelczyk, p. Ewa Olszewska - nauczyciel historii, p. Edyta Półtorak - nauczyciel j. niemieckiego, p. Urszula Ślęzak - nauczyciel geografii, p. Beata Grygiel - nauczyciel informatyki, wzięło pod uwagę estetykę i oryginalność wykonania, adekwatność do tematu oraz pomysłowość uczniów.
Spośród 23 nadesłanych prac wybrany został projekt logo autorstwa Michała Grygla z kl. 1a.

31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dnia 29 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne skierowane do uczniów Gimnazjum nr 22 i Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie. Spotkanie odbyło się w ramach "Światowego Dnia bez Papierosa". W trakcie imprezy uczniowie zostali zapoznani z informacjami na temat szkodliwości palenia tytoniu. Odbyło się także przedstawienie profilaktyczne "Sąd nad papierosem" przygotowane w ramach projektu "Koniec języka za przewodnika", w którym uczestniczą uczniowie klas drugich naszego gimnazjum. Uczniowie w jego trakcie, mieli okazję rozwiązać krzyżówkę z hasłem - "Palenie jest niemodne". Przedstawieniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów Gimnazjum nr 22 oraz prezentacja plakatów propagujących zdrowy styl życia. Uczniowie otrzymali także ulotki, które zawierały informacje profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia. Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

SUKCES IZY

Tradycją się już stało, że w II semestrze w naszym Gimnazjum odbywa się Szkolny Konkurs Ortografii.
Z przyjemnością informujemy -
Mistrzem Ortografii Gimnazjum nr 22
jest Izabela Głąb z klasy 3a.

PROJEKT "NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ"

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie naszego Gimnazjumm brali udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, materiały dydaktyczne - to oferta programu. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.

KOLEJNY SUKCES BŁAŻEJA

Z radością informujemy, że Błażej Miara z klasy 1b zdobył II miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Plastyczno-Fotograficznym "WIOSNA, WIOSNA, ACH, TO TY…".
Wszystkie nagrodzone prace będą prezentowane do końca czerwca w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie, a w okresie wakacyjnym w Galerii Jurajskiej.
Gratulujemy!

SUKCES BŁAŻEJA

W dniu 24 maja zostały ogłoszone wyniki II Powiatowego Konkursu Plastycznego na oryginalną "LAURKĘ DLA MAMY" zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 3 w Częstochowie.
Celem konkursu było stworzenie możliwości prezentacji prac dzieci i młodzieży uzdolnionej manualnie, zachęcanie do rozwijania warsztatu twórczego dzieci oraz sięganie po nowe techniki plastyczne, pobudzanie wyobraźni oraz kreatywności dzieci, kultywowanie tradycji rodzinnych związanych z Dniem Matki.

Nasz uczeń Błażej Miara z klasy 1b zdobył III miejsce w kategorii prac gimnazjalnych.
Serdecznie gratulujemy!

TRAVELLING ACROSS EUROPE

21 maja 2013 r. w Gimnazjum nr 22 w Częstochowie odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim pod hasłem "TRAVELLING ACROSS EUROPE". To już kolejna edycja tego konkursu, a druga na szczeblu powiatowym pod Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Konkursowi temu patronują również: Wydawnictwo Pearson oraz Częstochowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Europejskich. Jak co roku, autorem i głównym organizatorem konkursu był p. Stefan Rudzki nauczyciel języka angielskiego, szkolny koordynator edukacji europejskiej przy współpracy p. Beaty Grygiel, nauczyciela informatyki. Również członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wykazali się aktywną pomocą przy jego organizacji.
Celem konkursu było:
- Propagowanie wśród młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej i krajach europejskich.
- Poznawanie europejskiego dziedzictwa kulturowego.
- Kształtowanie świadomości europejskiej młodych Polaków i rozwijanie postaw proeuropejskich.
- Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej języka angielskiego.
- Doskonalenie umiejętności językowych i rozwijanie zainteresowań.
- Motywowanie młodzieży do samodzielnej pracy, a także promowanie pozytywnych postaw i umiejętności rywalizacji.
Konkurs miał formę jednorazowego testu pisemnego sprawdzającego wiedzę ogólną o Unii Europejskiej, historii, kulturze i wiedzę o krajach europejskich w języku angielskim.
Zaproszenie do udziału w konkursie skierowane było do wszystkich szkół gimnazjalnych powiatu częstochowskiego. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 16 uczniów z 8 szkół.
Swoje reprezentacje z Częstochowy przysłali:
Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 12, Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 19 z Zespołu Szkół nr 15 oraz z powiatu: Zespół Szkół we Wrzosowej, a także reprezentacja gospodarzy z Gimnazjum nr 22.
Naszą szkołę, po wygranych eliminacjach reprezentowali: Patrycja Matysiak z kl. II b oraz Paweł Nowicki z kl. III b.
Laureatami II edycji konkursu "TRAVELLING ACROSS EUROPE" zostali:
   I miejsce - Jakub Nabrdalik - Gimnazjum nr 3
  II miejsce - Paweł Nowicki - Gimnazjum nr 22
 III miejsce - Karolina Makuch - Gimnazjum nr 12
Wyróżnienie otrzymał Damian Ujma z Zespołu Szkół we Wrzosowej.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i liczne nagrody rzeczowe sponsorowane przez Wydawnictwo Pearson oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie, które wręczyła p. Dyrektor Dorota Strzelczyk. Na koniec konkursu po wykonaniu pamiątkowych zdjęć umówiliśmy się na następny rok.

OGŁOSZENIE

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie
na logo Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie. Logo będzie wykorzystywane do identyfikacji wizualnej szkoły, zarówno w formie papierowej, elektronicznej oraz innych związanych z identyfikacją placówki. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda oraz trwałe miejsce w historii gimnazjum.
REGULAMIN KONKURSU

KONKUS "MAJOWE ROCZNICE UNIJNE"

Miesiąc maj jest bogaty w rocznice związane z Unią Europejską, dlatego opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego p. Stefan Rudzki ogłosił szkolny konkurs na plakat pod hasłem "Majowe rocznice unijne". Uczniowie mieli do wykonania plakaty na wybrany temat:
1. "9 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".
2. "Unia Europejska po angielsku".
Najlepsze plakaty wykonali:
   I miejsce - Kacper Chęciński kl. 2c
  II miejsce - Adrian Koza kl. 3b
 III miejsce - Patrycja Matysiak kl. 2b
Najlepsze plakaty zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym i przyozdobiły salę klubu.

OGŁOSZENIE

Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działający w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy "AGAPE" zaprasza wszystkich chętnych do udziału w imprezie z okazji Dnia Dziecka, która odbędzie się dnia 31 maja
(w godzinach 11:00-14:00) na Starym Rynku.

Z FIZYKĄ I CHEMIĄ ZA PAN BRAT

W sobotę, 20 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone doświadczeniom fizycznym i chemicznym. Nasi koledzy zaprezentowali ciekawe doświadczenia m.in. samozapłon nadmanganianu potasu, otrzymywanie wodoru w reakcji magnezu z kwasem solnym czy wybuch wulkanu. Można było również zobaczyć eksperymenty z dziedziny fizyki. Uczniowie pokazywali zaskakujące właściwości napięcia powierzchniowego wody oraz podciśnienie zasysające napełniony powietrzem balon do ogrzanej szklanki. Pomimo małej widowni, wszystkie pokazy odbyły się i spodobały naszym gościom.

SUKCES KASI, FILIPA I MIŁOSZA

W dniu 14 maja 2013 roku uczniowie klas trzecich: Kasia Błaszczyk, Filip Mijalski oraz Miłosz Borek zdobyli wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Regionie "Z uśmiechem i plecakiem po Jurze".
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat: historii naszego miasta i Regionu Jurajskiego, walorów środowiska przyrodniczego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz najbardziej znanych postaci ze świata kultury, nauki, sportu i polityki pochodzących z Częstochowy. Sprawnie posługiwali się planem miasta. Uczniów do konkursu przygotowała p. Urszula Ślęzak, nauczyciel geografii.
Gratulujemy!

SUKCES KAJETANA

W piątek, 10 maja w Przyrowie na obszarze kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Brzózki" odbył się XV Bieg "Pro Memoria", który jest organizowany cyklicznie od 1999 r. dla uczczenia pamięci poległych za Ojczyznę. Rywalizowało ogółem 225 zawodników z 11 szkół podstawowych i 5 gimnazjów z 6 gmin powiatu częstochowskiego.
Nasz uczeń z kl. 1b Kajetan Sikora zdobył I miejsce w kategorii: chłopcy kl. I-II gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy!

SUKCES MICHAŁA I KRZYSZTOFA

W czwartek, 9 maja 2013 r. w Dąbrowie Górniczej odbył się IX Finał Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Sportach Halowych pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego w badmintonie dziewcząt i chłopców.
Powiat Częstochowski reprezentowali uczniowie naszego gimnazjum - Michał Ociepa i Krzysztof Łukomski.
W klasyfikacji generalnej chłopcy zajęli III miejsce ulegając jedynie zespołowi z Dąbrowy Górniczej i Bierunia.
Gratulujemy!

PROJEKTY EDUKACYJNE 2013

W dniu 8 maja 2013 r. w naszej szkole miały miejsce prezentacje projektów edukacyjnych przygotowanych przez uczniów klas drugich, połączone ze szkolnymi obchodami Dnia Unii Europejskiej. Tematem przewodnim projektu było hasło "Europa da się lubić". Uczniowie podzieleni na 9 zespołów wybierali państwo europejskie, które ich zdaniem cieszy się popularnością i sympatią Polaków. Mieliśmy możliwość zapoznać się bliżej z: Anglią, Francją, Włochami, Niemcami, Grecją, Holandią, Portugalią, Hiszpanią i Norwegią. Poznaliśmy między innymi historię, sławnych ludzi, kuchnię, osiągnięcia sportowe, zabytki oraz zwyczaje związane z tymi państwami. Ciekawa dekoracja, montaż słowno-muzyczny, prezentacje multimedialne, scenki teatralne, degustacja potraw… w atrakcyjny sposób pokazały osiągnięcia wybranych państw europejskich.
Prezentacje projektów okazały się nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale także doskonałą zabawą integrującą społeczność szkolną.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE PATRONEM NASZAJ SZKOŁY

Patronem Gimnazjum nr 22 przy ul. Jesiennej będzie Maria Skłodowska-Curie. Taką uchwałę podjęli częstochowscy radni, na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej w szkole odbyło się głosowanie, w którym brali udział uczniowie, ich rodzice i opiekunowie oraz nauczyciele. Wspólnie uznali, że Maria Skłodowska-Curie jest osobą szczególnie zasługującą na promowanie jej życia i osiągnięć. W uzasadnieniu wskazano, że bogaty życiorys fizyczki i chemiczki może być wzorem i przykładem dla młodzieży, a jej kariera naukowa może inspirować do tego, jakie priorytety wybierać w życiu i jak je realizować.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Dnia 29 kwietnia w ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona temu wydarzeniu. Na tle pięknej dekoracji przygotowanej przez p. Ewę Olszewską nasi koledzy z klasy 1a, 1b i 2b przedstawili montaż historyczno-poetycki, wyboru tekstów i opieką nad występującymi zajęła się p. Izabela Dudek-Kołodziejczyk. Część muzyczną w wykonaniu zespołu wokalnego przygotowała p. I. Syc. W akademii uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, którzy mieli okazję przypomnieć sobie ten ważny fragment historii Polski.

DZIEŃ ZIEMI

W dniu 26 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole przeprowadzony został konkurs. Uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie: zebrać makulaturę i plastikowe nakrętki oraz przyjść do szkoły w określonym kolorze (klasy pierwsze w czerwonym, drugie - zielonym, trzecie - niebieskim). Za każdy kilogram makulatury przyznany został jeden punkt, za pięć nakrętek jeden punkt, za kolorowy strój - 30 punktów. Rywalizację wygrała klasa 3b, a nagrodą w konkursie jest cały tydzień bez ocen niedostatecznych.
Wyniki poszczególnych klas:
KlasaMakulatura
[kg]
Makulatura
punkty
Nakrętki
szt.
Nakrętki
punkty
StrójSuma
punktów
3b24524567001340191604
1b989852001040261164
2c181181385077030981
3a9898229545930587
2a2929245049030549
1a207207128025621484
3c0083316720187
2b30304008027137

KONKURS "KROPLA DO KROPLI"

Promowanie postaw proekologicznych dzieci, młodzieży i dorosłych jest bardzo ważnym elementem wpływającym na jakość i koszty naszego życia, a także wspierającym ochronę środowiska naturalnego. Dlatego nasza szkoła bierze udział w konkursie, którego celem jest pokazanie, jak można być częścią pozytywnej zmiany dobrze się przy tym bawiąc.
Konkurs "Kropla Do Kropli" to zabawa edukacyjna, która jest kontynuacją programu oszczędzania wody i energii pod tą samą nazwą, wdrożonego niedawno w naszej szkole.
O konkursie i nagrodach
Konkurs jest dostępny na Facebook'u i składa się z kilku 2-tygodniowych edycji. Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, grono pedagogiczne oraz osoby, które zechciałby oddać dodatkowy głos na naszą szkołę.
Głównym elementem konkursu jest Quiz wiedzy ekologicznej. Uczestnicy konkursu odpowiadają na pytania i zdobywają punkty dla wybranej szkoły biorącej udział w Programie "Kropla Do Kropli". Po zakończeniu wszystkich edycji konkursu szkoła, która zdobędzie najwięcej punktów otrzyma nagrodę wspierającą rozwój i edukację uczniów. Przewidziane są również nagrody dla szkół, które zajmą drugie i trzecie miejsce.
Osoby biorące udział w konkursie mają możliwość zdobycia wyjątkowych i praktycznych EKO NAGRÓD, które pomogą im skutecznie obniżyć koszty za wodę i energię w domu.
Dodatkową EKO NAGRODĘ otrzyma ten uczestnik konkursu, który zaprosi do udziału w nim jak największą ilość swoich znajomych, którzy wezmą udział w danej edycji konkursu.
Czas trwania konkursu
Konkurs zostanie otwarty w dniu 21 kwietnia 2013 o godzinie 00:00 i będzie trwał do 07 czerwca 2013 do godziny 00:00. W dniu 14 czerwca zostaną ogłoszone i opublikowane wyniki konkursu.
Materiały edukacyjne
Na stronie internetowej www.kropladokropli.pl w zakładce "KONKURS" będą systematycznie publikowane materiały edukacyjne, które pomogą w rozwiązywaniu Quizów i będą źródłem różnorodnej wiedzy ekologicznej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Materiały te stanowią uzupełnienie pakietu edukacyjnego, który został przekazany uczniom naszej szkoły w ramach programu "Kropla Do Kropli".
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Kropla Do Kropli", wspierania naszej szkoły i wygrywania EKO NAGRÓD!
Bądź częścią zmiany, myśl i działaj pozytywnie!
Wejdź na: www.facebook.com/KroplaDoKroplipl
Pobierz ulotkę

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

W piątek, 19 kwietnia w Hali Polonia odbyły się Powiatowe Zawody Szkół Gimnazjalnych w badmintonie dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali Michał Ociepa z kl. 3a oraz Krzysztof Łukomski z kl. 2b. Uczniowie zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej i będą reprezentować powiat częstochowski na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 9 maja w Sosnowcu.
Gratulujemy!

SUKCES NASZYCH DZIENNIKARZY

Po raz XV odbył się Częstochowski Przegląd Gazetek Szkolnych. Mimo, że nowa redakcja naszej gazetki szkolnej działa dopiero od kilku miesięcy, postanowiliśmy wziąć w nim udział. Miło nam poinformować, że zajęliśmy II miejsce. Przedstawiciele redakcji wraz z opiekunką panią Krystyną Kęsik wzięli udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 17 kwietnia w Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego. Relacja TV ORON.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

SUKCES SIATKAREK

W dniu 16 kwietnia z okazji XV Dni Olimpijczyka w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym został rozegrany turniej piłki siatkowej dziewcząt. Wzięły w nim udział nasze uczennice oraz reprezentacje Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 11 i VIII LOS.
Z radością zawiadamiamy, że nasza reprezentacja zajęła II miejsce.
Skład drużyny: Marcelina Szewczyk, Beata Gawron, Nikola Kozierkiewicz, Julia Ciesielska, Julia Purgal oraz Wiktoria Wolska, która otrzymała nagrodę najlepszej zawodniczki reprezentacji.

WYNIKI KONKURSU NA MODEL WULKANU

Dnia 15 kwietnia 2013 roku rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs na "Model wulkanu". I miejsce zajął Jan Konopka z klasy 1a, II miejsce Michalina Zagórowicz również z klasy 1a, III miejsce przypadło uczniowi klasy 1b Maciejowi Obodeckiemu. Nadmienić również należy, że wszystkie prace były bardzo interesujące i z całą pewnością pracochłonne. Modele wulkanów można podziwiać na wystawie umieszczonej przy pokoju nauczycielskim. Pomysłodawcą konkursu jest Urszula Ślęzak - nauczyciel geografii.

WYCIECZKA DO MYSŁOWIC

W dniu 13 kwietnia (w sobotę) Ochotnicza Straż Pożarna z Błeszna zorganizowała wycieczkę do Mysłowic do Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Wśród uczestników znaleźli się między innymi nasi uczniowie i nauczyciele. Wszyscy mogli podziwiać wspaniałe wozy strażackie od tych najstarszych konnych sikawek do jeszcze niedawno używanych. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem zwiedzali to największe muzeum sprzętu pożarniczego w Polsce.

WIOSENNA AKCJA SZCZEPIENIA LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Śląski Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 14-23.04.2013 r. na terenie całego województwa śląskiego odbędzie się wykładanie z samolotów szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów wolno żyjących.
Szczepionka w postaci brykietek zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo, należy również bezzwłocznie umyć ręce bieżącą woda z mydłem oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat planowanej akcji szczepienia udziela Rzecznik Prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 609 16 11.

WYNIKI II ETAPU KONKURSU "MATEMATYKA W PRAKTYCE - CZĘSTOCHOWA 2013"

Do III etapu Powiatowego Konkursu "Matematyka w praktyce - Częstochowa 2013" awansowali uczniowie z klasy 1a:
Michał Grygiel i Dominik Kowalczyk.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

SUKCES IZY

Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Iza Głąb z kl. 3a zakwalifikowała się do II etapu XI Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego "Sprawdź swój angielski".
Gratulujemy i trzymamy kciuki 16 kwietnia!

SUKCES AGATY I MICHAŁA

W czwartek, 11 kwietnia w Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów odbyło się uroczyste podsumowanie V Regionalnego Konkursu Komputerowego pt. "Najładniesza kartka wielkanocna". Konkurs był skierowany do uczniów gimnazjów i szkół podstawowych.
Nasi uczniowie odnieśli podwójny sukces w tym konkursie:
II miejsce zdobył Michał Grygiel z kl. 1a i wyróżnienie - Agata Łęgowik z kl. 1b.
Serdecznie gratulujemy!

SUKCES PAWŁA

Z przyjemnością ogłaszamy, że Paweł Nowicki z klasy 3 b został
LAUREATEM
WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI
.
Gratulujemy!

DRAPIEŻNE OBLICZA ZIEMI

Uczeń klasy 1a Jan Konopka wziął udział w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego organizowanym w ramach XXI obchodów "Dni Ziemi" przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w Sosnowcu. Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy młodzieży na temat polskiego dziedzictwa naturalnego, konieczności i możliwościach jego ochrony.
I etap konkursu polegał na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy na jeden z trzech podanych tematów. Janek przygotował pracę pisemną na temat "Drapieżny architekt Ziemi...".
Opiekunem dydaktycznym ucznia jest p. Urszula Ślęzak.

WYNIKI KONKURSU KOMPUTEROWEGO

Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej na "Najładniejszą kartkę wielkanocną". Laureatami tegorocznego konkursu wielkanocnego zostali:
   I miejsce - Michał Grygiel 1a
  II miejsce - Agata Łęgowik 1b
 III miejsce - Dawid Kubski 3b
Wyróżnienie: Laura Kuśmierek 2b i Patryk Ciura 1a.
Gratulujemy!

SUKCES W KONKURSIE RADIA "ZET"

Klasa 2a z powodzeniem wzięła udział w konkursie Radia ZET na fotografię klasową. Nagordą była wycieczka na baseny termalne do Uniejowa - 3 godziny na basenie oraz ciepły posiłek (pizza). W ramach wygranej uczniowie z klas 2a, 2b i 2c w dniu 22 marca 2013 r. świetnie bawili się korzystając z licznych atrakcji basenów termalnych Uniejowa.
Chcielibyśmy takich wygranych jak najwięcej!

DZIEŃ UCZNIA

W czwartek, 21 marca tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Ucznia.
W tym roku postawiliśmy na rywalizację. Uczniowie mogli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim pomysłowością. Uczestnicy musieli wykonać między innymi strój wiosenny, wiązać krawaty, pleść warkocze, przebiec przez tunel, a nawet bić pianę. Wszyscy się świetnie bawili, a zwycięskie klasy 1b, 2c i 3b otrzymały nagrody.

WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO

W dniu 6 marca w naszej szkole przeprowadzony został Konkurs Matematyczny pt. "Matematyka na poważnie i wesoło" dla uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień matematycznych uczniów, wyłanianie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów, doskonalenie umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów oraz motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym. Uczestnicy konkursu rozwiązywali 12 zadań w grupach dwuosobowych.
Laureatami konkursu zostali:
   I miejsce - Klaudiusz Mękarski i Przemysław Prokop SP 49
  II miejsce - Julia Bednarek i Inez Kowalczyk SP 53
 III miejsce - Agnieszka Kurel i Patryk Świąć SP 53
Gratulujemy!

SUKCES NASZYCH SIATKAREK

W dniu 5 marca odbyły się rozgrywki finałowe Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Powiatu Grodzkiego w piłce siatkowej dziewcząt, w których nasze uczennice zajęły III miejsce.
Reprezentacja szkoły:
Ada Knop - kapitan drużyny, Wiktoria Wolska, Julia Purgal, Julia Ciesielska, Beata Gawron, Marcelina Szewczyk, Nikola Kozierkiewicz, Karolina Czernielewska.
Gratulujemy!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

W dniu 2 marca nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zorganizowali Dzień Otwarty dla rodziców zainteresowanych rekrutacją w roku szkolnym 2013/2014. Celem imprezy było ułatwienie rodzicom podjęcia decyzji o wyborze placówki kształcenia dla swoich dzieci. Była więc okazja, by zaprezentować walory szkoły oraz przedstawić ofertę edukacyjną placówki i zachęcić przyszłych uczniów do nauki w naszej szkole. Rodzice mogli naocznie sprawdzić jej estetykę i bezpieczeństwo.
W tym dniu w naszej szkole gościliśmy również Pana Dariusza Janica Naczelnika OSP Błeszno, Pana Łukasza Wabnica Radnego Miasta Częstochowy - absolwenta naszego gimnazjum oraz przedstawiciela lokalnej prasy - Głos Hutnika.
Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości i otwartości na indywidualność drugiego człowieka oraz zaprezentowania osiągnięć uczniów i działań podejmowanych na rzecz uczniów i środowiska lokalnego.
Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym, a zatem do zobaczenia we wrześniu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaufanie oraz przybycie. Było nam miło gościć rodziców i dzieci w naszych szkolnych progach. Szczególne słowa uznania kierujemy także uczniom za pomoc w przygotowaniu tego dnia.

POMAGAJMY CHORYM I CIERPIĄCYM

W czwartek, 28 lutego podczas lekcji wychowawczej klasa I b gościła Pana Grzegorza Nienartowicza - rzecznika prasowego Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Uczniowie obejrzeli film o pracy hospicjum oraz dowiedzieli się jak zostać wolontariuszem, jak wygląda życie rodzin chorych, będących pod opieką hospicyjną, komu i w jaki sposób pomagają pracownicy hospicjum. Pan Nienartowicz zachęcał dzieci do udziału w akcjach na rzecz ludzi dotkniętych chorobą nowotworową, m.in. w kampanii "Pola Nadziei", której jest koordynatorem. Celem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na cierpienie innych i zachęcenie do udziału w wolontariacie na rzecz chorych i potrzebujących.

SUKCES DAWIDA

W piątek, 1 marca w Gimnazjum nr 19 im. gen. Leopolda Okulickiego odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Komputerowego pt. "Najładniesza kartka walentynkowa".
Nasz uczeń Dawid Kubski z kl. 3 b zdobył wyróżnienie za swoją pracę.
Serdecznie gratulujemy!

FERIE 2013 W GIMAZNUM NR 22

W okresie ferii zimowych nauczyciele naszego gimnazjum zorganizowali aktywny wypoczynek dla dzieci i młodzieży pozostającej w mieście. W ramach akcji "Wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży – Ferie 2013" w zajęciach wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych nr 26, 34, 49 i naszego gimnazjum. Były zajęcia sportowo-rekreacyjne, plastyczne, komputerowe, biblioteczne, wycieczki do stadniny koni "Pegaz" i rezerwatu archeologicznego, wyjścia na pływalnie KB i MDK oraz na lodowisko. Gościem specjalnym była grupa strażaków z OSP Błeszno.

UKS "RAKÓW" W BIELSKU-BIAŁEJ

W ferie zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego "Raków" pod okiem p. Roberta Olbińskiego - trenera i nauczyciela wychowania fizycznego naszego gimnazjum - mieli okazję trenować w nowoczesnym Centrum Sportowo-Szkoleniowym REKORD w Bielsku Białej. W piątek, 15 lutego młodych sportowców odwiedził wiceprezydent Częstochowy Przemysław Koperski.
Drużynę rocznika 1999 stanowią m.in. uczniowie kl. 1b naszej szkoły. Więcej informacji na stronie www.czestochowa.pl

SUKCES FILIPA i NASZYCH ABSOLWENTÓW

Nasz uczeń, Filip Mijalski zdobył srebrny medal podczas Mistrzostw Polski Południowej Kick-boxingu w formule Pointfighting, w grupie wiekowej kadetów starszych - kat. do 63 kg. W zawodach z powodzeniem startowali również nasi absolwenci: Marcin Hubicki - srebrny medal w grupie wiekowej juniorów w kat. do 63 kg oraz Łukasz Wabnic - trener KSW "Start" - złoty medal w kat. do 74 kg i tytuł "Najlepszego Zawodnika Turnieju".

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

WALENTYNKI 2013

Nastrojowy wieczór, 5 lutego, przy świecach rozpoczął obchody dnia zakochanych w naszej szkole.
Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o miłości w języku polskim, angielski i niemieckim.
Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami uczniów i przybyłych licznie na imprezę rodziców. Samorząd uczniowski tradycyjnie zorganizował pocztę walentynkową.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W III EDYCJI "ZDOLNIACHA W SZKOŁACH"

1. KONKURS "ILUSTRUJEMY"
I Etap:
   I miejsce - Karolina Czernielewska 1a
  II miejsce - Izabela Leonarcik 1a
 III miejsce - Weronika Wydrych 1a

2. KONKURS "POMAGAMY JUNIOROM I SENIOROM"
I Etap:
   I miejsce - Błażej Miara 1b
 III miejsce - Błażej Stępień 1b
II Etap:
  II miejsce - Martyna Sosnowska 1b
 III miejsce - Karolina Kotala 1b
Wyróżnienie - Błażej Stępień 1b
Gratulujemy!
3. KONKURS "ANIOŁ"
I Etap:
  II miejsce - Nikola Kozierkiewicz 1a
II Etap:
   I miejsce - Błażej Stępień 1b

4. KONKURS "ZIMOWY KRAJOBRAZ"
I Etap:
   I miejsce - Agata Łęgowik 1b
  II miejsce - Aleksandra Graczyk 3b
II Etap:
   I miejsce - Michał Grygiel 1a
  II miejsce - Błażej Stępień 1b

WYNIKI KONKURSU KOMPUTEROWEGO

W dniu 3 lutego został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Grafiki Komputerowej pt. "Najładniejsza kartka walentynkowa".
Laureatami zostali uczniowie:
   I miejsce - Dawid Kubski 3 b
  II miejsce - Wiktoria Wolska 2 a
 III miejsce - Laura Kuśmierek 2 b
Gratulujemy!

SUKCES PAWŁA I FILIPA

Miło nam poinformować, że finalistami konkursów przedmiotowych zostali

Paweł Nowicki kl. 3 b - matematyka
Filip Mijalski kl. 3 b - geografia

Gratulujemy i życzymy powodzenia w trzecim etapie!

SUKCES MICHAŁA

W środę, 30 stycznia uczeń naszej szkoły Michał Grygiel z kl. 1a odebrał nagrodę za zdobycie I miejsca w XIII Powiatowym Konkursie Komputerowym pt. "Najładniejsza kartka świąteczna". Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie. Nagrodzona kartka:

Film z rozdania nagród na TV ORION.

SUKCES NASZYCH ŁYŻWIAREK

W czwartek, 21 stycznia 2013 r. odbyła się Gimnazjada Młodzieży w łyżwiarstwie szybkim dziewcząt.
II miejsce zdobyła drużyna dziewcząt w składzie: Angelika Patynowska, Karolina Wróblewska kl. IIIa, Julia Kaczmarek kl.IIb.
Indywidualnie doskonale spisała się Angelika Patynowska, która zajęła II miejsce.
Gratulujemy!

NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

W sobotę, 12 stycznia 2013 roku odbył się Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 26, 34, 49 i naszego gimnazjum. W turnieju walczyło 8 czteroosobowych zespołów.
Zwycięskie drużyny nagrodzono pucharami, a wszystkim uczestnikom turnieju wręczono upominki.
Turniej był zorganizowany w ramach realizacji programu "Edukacja na sportowo i wesoło".

EDUKACJA NA SPORTOWO I WESOŁO

Regulamin oraz dokumenty aplikacyjne można pobrać bezpośrednio u Koordynatora Szkolnego p. Marzeny Konopki lub ze strony internetowej Urzędu Miasta Częstochowy poświęconej funduszom europejskim tj. www.fe.czestochowa.pl lub TUTAJ

WIECZÓR KOLĘD 2012

Dnia 18 grudnia 2012 roku, podczas konsultacji z rodzicami, odbył się coroczny "Wieczór Kolęd w języku angielskim i niemieckim".
Doskonały dobór kolęd i piosenek bożonarodzeniowych oraz prawdziwie zimowy wystrój sali stworzyło wspaniałą, świąteczną atmosferę i wprowadziło wszystkich tj. przybyłych rodziców, nauczycieli, uczniów naszego gimnazjum oraz gości - uczniów świetlicy parafialnej, w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Był to prawdziwy popis i wokalnych talentów i znajomości języków obcych tj. angielskiego, niemieckiego, a nawet hiszpańskiego. Wszyscy wspaniale się bawili i miło spędzili wieczór w szkole. Wykonawcy otrzymali świąteczne upominki.

XI RODZINNY TURNIEJ DEBLOWY TENISA STOŁOWEGO

W sobotę, 8 grudnia odbył się XI Rodzinny Turniej Deblowy Tenisa Stołowego. Debel składał się z ucznia i rodzica. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i naszego gimnazjum wraz z rodzicami. Zawody przeprowadzono w systemie pucharowym, do dwóch przegranych. Uczestnicy otrzymali puchary i upominki. Imprezę zorganizowały nauczycielki wychowania fizycznego, p. Bożena Niepsuj i p. Iwona Biel.

WYNIKI KONKURSU KOMPUTEROWEGO

W Szkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej na "Najładnieszą kartkę świąteczną" wzięło udział 21 prac uczniów. Najwyżej zostały ocenione kartki następujących uczniów:
   I miejsce - Dawid Kubski III b
  II miejsce - Weronika Wydrych I a
 III miejsce - Agata Łęgowik I b
Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Błach I a, Marcelina Naumiak I b i Adam Mendakiewicz I b.
Gratulujemy!

WARSZTATY DLA UCZNIÓW

"Prawa dziecka mit czy rzeczywistość", to temat międzyszkolnych warsztatów z udziałem przedstawiciela Rzecznika Praw Dziecka pani Moniki Gościak-Przygody. W zajęciach zorganizowanych 28 listopada 2012 r. w Gimnazjum nr 18 w Częstochowie w związku z obchodami "Roku Janusza Korczaka" wzięły udział uczennice klasy 2a naszego gimnazjum: Kinga Godosz, Beata Gawron i Ola Kucharska wraz z panią Ewą Olszewską nauczycielem historii i wos-u. Podczas spotkania uczniowie poznali specyfikę pracy Rzecznika Praw Obywatelskich, problemy z jakimi się spotyka i jak je rozwiązuje oraz mogli wypowiedzieć się na temat przestrzegania praw dziecka we współczesnym świecie.

ZACZAROWANA SOBOTA

W sobotę, 24 listopada uczniowie klas V-VI szkół podstawowych i naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniu katarzynkowo-andrzejkowym ph. "W krainie magii", które odbyło się w naszej szkole w godzinach od 10.00 do 12.00.
Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie pozwaliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W programie znalazły się m.in. tradycyjne wróżby andrzejkowe, wróżby z kart, zabawy i konkursy.
Organizatorami byli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 22.

SUKCES PAWŁA I KAMILA!

W piątek, 23 listopada 2012 r. odbył się XVII Regionalny Konkurs Wiedzy "Na Olimpijskim Szlaku".
Wspaniale spisali się nasi uczniowie.
II miejsce zajął Paweł Nowicki z kl. IIIb, któremu w dogrywce o pierwsze miejsce zabrakło tylko 1 pkt.
IV miejsce uzyskał Kamil Starczewski z kl. Ia ze stratą 1 pkt.
Organizatorami konkursu byli: Regionalna Rada PKOl w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie i IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
Opiekunem uczniów była p. B. Niepsuj - nauczyciel wychowania fizycznego.

SUKCES MONIKI

Nasza uczennica Monika Koper uzyskała wyróżnienie w 3 edycji Konkursu Powiatowego z języka niemieckiego pt. "Dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy krajów niemieckojęzycznych - wybitni Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy" zorganizowanego przez Gimnazjum nr 11 im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy.

KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY

W październiku odbyła się II edycja konkursu fotograficznego pod hasłem "Chwila zatrzymana w kadrze".
Tegorocznymi laureatami zostali:
   I miejsce - Jan Konopka 1a
  II miejsce - Dominika Grabowska 1a
       III miejsce - Karolina Znamierowska 3b
Gratulujemy!

MASKOTKA 116 111!

Konkurs urodzinowy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 "Maskotka 116 111"!
Jeśli potrafisz zrobić coś z niczego i masz trochę wyobraźni…
Chcesz wygrać super nagrody…
1 krok - Stwórz z dowolnych materiałów swoją propozycję maskotki Telefonu 116 111.
2 krok - Do maskotki dołącz pisemne uzasadnienie Twojego wyboru, np. dokończ zdanie "Uważam, że maskotką Telefonu 116 111…."
3 krok - Wyślij wykonaną maskotkę (lub jej zdjęcie) wraz z uzasadnieniem do dnia 26.11.2012 r.:
- pocztą na adres: Fundacja Dzieci Niczyje, ul. Walecznych 59, 03-926 Warszawa
- e-mailem na adres: konkurs116111@fdn.pl (zdjęcie)
Więcej informacji: www.116111.pl/konkurs

DRUGI KONKURS ZDOLNIACHY

2 konkurs III Edycji "Zdolniacha w szkołach" wystartował.
11.11.2012 - 05.12.2012 – nadsyłanie prac na www.zdolniacha.pl/głosowanie
05.12.2012 - weryfikacja wyników - zakończenie pierwszego etapu
05-08.12.2012 - ocena przez jury - II etap
08.12.2012 - ogłoszenie wyników
12.12.2012 - weryfikacja punktacji dla szkół oraz przedszkoli w rankingu
Temat konkursowy:
Kategoria Art
Plakat z serii "Plasta Zdolniacha" - Pomagamy juniorom i seniorom
Materiały: flamastry, kredki, farby (dowolność), papier z bloku technicznego A4. Wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków odbędzie się podczas XXI FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

JESIENNE KOMPOZYCJE

W sobotę, 27 października w naszej szkole odbył się I Konkurs Środowiskowy ph. "Jesienne kompozycje". Mimo deszczowo-śnieżnej pogody do udziału zgłosiło się 26 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych: 26, 34, 49 oraz z naszego gimnazjum. Jury miało bardzo trudne zadanie, wszystkie prace były wyjątkowe i bardzo ciekawe.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

   I miejsce - Weronika Ziemba (SP 34)
  II miejsce - Ola Błaszczak (SP 49) i Weronika Piotrowska (SP 34)
 III miejsce - Kasia Sikorska (SP 34) i Anna Sadłocha (SP26)
Szczególne wyróżnienie otrzymał najmłodszy uczestnik konkursu Julian Staroszczyk uczeń I klasy SP 49.
Podczas obrad jury dzieci mogły nauczyć się robienia kwiatów z bibuły lub uczestniczyć w zajęć sportowych.
Do 24 listopada można oglądać wszystkie prace na wystawie pokonkursowej, zorganizowanej w naszej szkole.

SUKCES MŁODYCH STRAŻAKÓW

Miło nam poinformować, że trójka naszych uczniów należąca do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w OSP Błeszno: Kinga Zagaj, Klaudia Palen i Michał Auguścik zajęła III miejsce podczas Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Gratulujemy!
Więcej informacji tutaj

POZNAJEMY MIESZKAŃCÓW WARTY

We wtorek, 23 października 2012 r. klasa 1a uczestniczyła w warsztatach ekologicznych na terenie Mirowskiego Przełomu Warty. Uczniowie samodzielnie prowadzili obserwacje przyrodnicze, rozpoznawali tropy zwierząt, poznawali występujące tam gatunki roślin i zwierząt. Zajęcia zakończyły się marszem po wyznaczonym szlaku.

OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO

Z okazji XII Dnia Papieskiego młodzież naszego gimnazjum przygotowała dla uczczenia Wielkiego Rodaka montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Jan Paweł II - papież rodziny".
Program był prezentowany w czasie Mszy świętych 14 października w kościele pw. św. Stanisława BM i 21 października w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Występ młodych aktorów spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony wiernych zgromadzonych w kościołach. Artyści zostali nagrodzeni oklaskami i pochwaleni przez księży: proboszcza parafii św. Stanisława BM ks. Stanisława Koniecznego i proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela ks. Romana Rakowieckiego. Uczniowie recytowali wiersze Ojca Świętego i Juliusza Słowackiego, przypomnieli nauczanie papieża dotyczące rodziny. Zaśpiewali ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego - Barkę.

NAGRODY ZDOLNIACHY

Uwaga uczniowie!
Przedstawiamy wykaz nagród, jakie możecie zdobyć biorąc udział w III edycji projektu "ZDOLNIACHA W SZKOŁACH".
Przypominamy temat 1. konkursu:
Rysunek z serii "Plasta Zdolniacha" - "Ilustrujemy!"
Materiały:
flamastry, kredki, farby (dowolność), fragment ulubionej książki, papier z bloku technicznego A4.
Zadanie:
Na podstawie wybranego fragmentu książki należy wykonać odpowiednią ilustrację. Pod pracą należy zamieścić wybrany fragment. Może być to wiersz, fragment bajki dla dzieci lub inny fragment z ulubionej książki.
Format obrazka:
A4 (typowy rozmiar kartki z bloku rysunkowego), wielkość skanowanego obrazka nie większa niż 500 kB.

ORTOGRAFFITI

Już czwarty rok uczniowie naszej szkoły są uczestnikami programu Ortograffiti.
Program Edukacyjno-Terapeutyczny ORTOGRAFFITI to jedyny kompleksowy system pomocy uczniom z dysleksją lub mającym trudności w nauce ortografii.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki od 14.25 do 15.20, prowadzi je pani Izabela Dudek-Kołodziejczyk.

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Miło nam poinformować,

że nasze Gimnazjum

otrzymało certyfikat uczestnictwa w VI edycji programu społecznego

"SZKOŁA BEZ PRZEMOCY".

INFORMACJA DLA UCZNIÓW

Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie SA. ogłosiła Konkurs Ekologiczny na rysunek promujący selektywną zbiórkę odpadów pn. "Segreguję więc jestem". Celem konkursu jest kształtowanie i promowanie właœciwej postawy sprzyjającej trosce o środowisko, a w szczególności nawyku segregacji ze strumienia odpadów komunalnych.
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie.
Regulamin

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15 października na pierwszej lekcji odbył się uroczysty apel przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Nasi uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny połączony z pasowaniem na gimnazjalistę.


OGŁOSZENIE

Z okazji XII Dnia Papieskiego młodzież naszego Gimnazjum przygotowała montaż słowno-muzyczny pt. "Jan Paweł - Papież Rodziny", który będzie zaprezentowany 14 października o godz. 10.30 w kościele pw. św. Stanisława BM i 21 października o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

WYCIECZKA KLASOWA DO JASKINI RAJ

11 października klasa Ia zwiedzała jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju - Jaskinię Raj. W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli również malownicze ruiny zamku królewskiego w Chęcinach i przepiękne miasteczko leżące u jego podnóży.

SADZIMY ŻONKILE

4 października wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w kampanii POLA NADZIEI organizowanej przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Kampania ma na celu niesie pomocy i wsparcia na rzecz Hospicjum Częstochowskiego. Młodzież z wielkim zaangażowaniem włączyła się w akcję sadząc zakupione wcześniej cebulki żonkili na terenie hospicjum. Wolontariusze obejrzeli program artystyczny przygotowany dla pacjentów i zaproszonych gości. Wspólnie śpiewano znane piosenki i bawiono się podczas występów.

RUSZYŁA III EDYCJA ZDOLNIACHY

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w 1. konkursie III Edycji Projektu "Zdolniacha w szkołach":
17.10.2012 - 07.11.2012 - nadsyłanie prac na www.zdolniacha.pl/głosowanie
07.11.2012, godz.12.00 - weryfikacja wyników - zakończenie pierwszego etapu
07-10.11.2012 - ocena przez jury - II etap
10.11.2012 - ogłoszenie wyników
14.11.2012 - weryfikacja punktacji dla szkół

Temat konkursowy: Rysunek z serii "Plasta Zdolniacha" - "Ilustrujemy!"
Materiały: flamastry, kredki, farby (dowolność), fragment ulubionej książki, papier z bloku technicznego A4.
ZADANIE: Na podstawie wybranego fragmentu książki należy wykonać odpowiednią ilustrację. Pod pracą należy zamieścić wybrany fragment. Może być to wiersz, fragment bajki dla dzieci lub inny fragment z ulubionej książki.
Format obrazka A4 (typowy rozmiar kartki z bloku rysunkowego), wielkość skanowanego obrazka nie większa niż 500 kB.
Koordynator konkursu:
Edyta Półtorak

NA TROPIE INFORMATYCZNYCH GENIUSZY

Serdecznie zapraszamy uczniów z Państwa szkoły do udziału w projekcie "Na tropie informatycznych geniuszy", adresowanym do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
W ramach projektu w dniach 21-27 października 2012 r. zrealizujemy bezpłatny 6-dniowy obóz naukowy pełen inspirujących wyzwań i ciekawych zajęć informatycznych i matematycznych. Obóz odbędzie się w Gdańsku Sobieszewie (Hotel "Orle").
Zapewniamy przygotowanie na różnych poziomach nauczania, ciekawe zadania, konkursy, zagadki logiczne, wykłady i omówienia. Zajęcia informatyczne poprowadzą laureaci olimpiad i studenci pod opieką mgr inż. Ryszarda Szubartowskiego. Zajęcia matematyczne poprowadzą: wieloletni wychowawca olimpijczyków nauczyciel III LO w Gdyni mgr Wojciech Tomalczyk oraz mgr Adam Dzedzej, wykładowca Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej i nauczyciel matematyki w III LO w Gdyni.
W ramach pobytu zapewniamy:
- całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja)
- zakwaterowanie w pokojach 4 osobowych lub 5 osobowych
- opiekę wychowawczą i merytoryczną
- zadania do rozwiązania na poziomie olimpijskim
- wykłady, omówienie zadań, konsultacje naukowe
- gry i zagadki logiczne
- zajęcia sportowe i rekreację (m.in. wycieczki rowerowe,)
- dostęp do sieci lokalnej – sieć bezprzewodowa (komputer przywozimy we własnym zakresie)
W ramach projektu zostanie również zrealizowany otwarty, internetowy konkurs informatyczny dla młodzieży.
Uprzejmie prosimy i dystrybucję tej informacji wśród nauczycieli informatyki i matematyki, a także wśród uczniów.
Zgłoszenia uczniów chcących wziąć udział w obozie można dokonać poprzez stronę www: http://talent.edu.pl/na-tropie-informatycznych-geniuszy/
Z poważaniem,
Stowarzyszenie Talent

INFORMACJA DLA TRZECIOKLASISTÓW I ICH RODZICÓW

Aby pomóc uczniom i nauczycielom w przygotowaniach do egzaminu, Centralna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych - wzorem ubiegłego roku szkolnego - przygotowały zestawy zadań, na podstawie których gimnazja będą mogły, na zasadach dobrowolności, przeprowadzić diagnozę wiadomości i umiejętności uczniów klas trzecich w dniach 13, 14 i 15 listopada 2012 r., według poniższego harmonogramu:
13 listopada (wtorek) - historia i wos oraz język polski
14 listopada (środa) - przedmioty przyrodnicze oraz matematyka
15 listopada (czwartek) - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

OGRÓD ABSOLWENTÓW

Trwa organizowanie "OGRODU ABSOLWENTÓW".

Galerię otwierają prace Agnieszki Nowickiej - naszej absolwentki, obecnie studentki Politechniki Wrocławskiej Wydziału Architektury.

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA

2 października 2012 r. Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów naszego Gimnazjum, na dyskotekę z okazji "Dnia chłopca". Dyskoteka rozpocznie się o godz. 16.00 i zakończy o godz. 20.00.
Życzymy miłej zabawy!

DZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA


Relacja TV ORION

29 września 2012 r. (sobota) w godzinach od 10.00-12.00 w naszym Gimnazjum odbyły się pokazy i ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy. Gościli u nas strażacy z OSP Częstochowa-Błeszno i ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR.

RAJD INTEGRACYJNY

27 września 2012 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w Rajdzie Integracyjnym na trasie Częstochowa-Olsztyn. Celem tej imprezy było lepsze poznanie się uczniów, integracja klas oraz wspólna zabawa. Pogoda dopisała, humory również.

SPOTKANIE Z JUSTYNĄ

W dniu 26 września 2012 r. uczniowie klasy I b uczestniczyli w spotkaniu z absolwentką Gimnazjum nr 22, Justyną Niedbałą - obecnie studentką piątego roku filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim i dziennikarką oficjalnej strony internetowej siatkarskiej ekstraklasy kobiet, Orlen Ligi.
Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak wygląda praca dziennikarza sportowego oraz jakie umiejętności się w niej przydają. Justyna opowiedziała także o jednej ze swoich pasji - perkusji zachodnioafrykańskiej - której oddaje się, uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez najlepszych polskich i afrykańskich mistrzów gry na djembe (rodzaj bębna pochodzącego z Gwinei). Absolwentka naszej szkoły wykonała też kilka tradycyjnych rytmów z Gwinei i Senegalu, co spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wśród uczniów. Na koniec wszyscy chętni mieli okazję spróbować swoich sił w roli afrykańskich djembefola (muzyków grających na djembe).

OBCHODY DNIA JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

26 września 2012 września odbył się finał konkursu plastyczno-językowego zorganizowanego z okazji DNIA JĘZYKÓW EUROPEJSKIECH. W tym roku przebiegał on pod hasłem "JĘZYK JEST KLUCZEM. UCZ SIĘ JĘZYKÓW".
W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszego Gimnazjum, przygotowując plakat formatu A3 lub A2. Na plakatach zamieszczone zostały ilustracje wykonane dowolną techniką oraz informacje na dany temat w języku angielskim lub niemieckim. Wszystkie prace zostały ocenione za wagę 0.2, a najlepsze znalazły się na wystawie pokonkursowej (II piętro, segment A).
W związku z Dniem Języków Europejskich nauczyciele języków obcych przeprowadzili lekcje poświęcone tej tematyce.

INFORMACJA DLA UCZNIÓW

IV EDYCJA PROJEKTU STYPENDIALNEGO "NAUKA DROGĄ DO SUKCESU NA ŚLĄSKU"

Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego zatwierdził wzory dokumentów niezbędnych do realizacji projektu systemowego "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - IV edycja" oraz wyznaczył termin naboru wniosków o przyznanie stypendium na okres od 24 września 2012 roku do 5 listopada 2012 roku.
Regulamin wraz z wnioskiem i pozostałymi załącznikami znajdują się na stronie efs.slaskie.pl
Uczniowie zainteresowani otrzymaniem stypendium mogą składać wnioski wraz z załącznikami bezpośrednio w:
1. Kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice,
lub
2. Sekretariacie Międzywydziałowego Zespołu Zadaniowego w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7, 42-217 Częstochowa.

RAJD ROWEROWY

19 września uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawczyni p. Urszuli Ślęzak i p. Doroty Kaim wyruszyli na rajd rowerowy szlakami rowerowymi okolic Olsztyna. W różnorodnych warunkach pogodowych, ale w doskonałych humorach wytrwali rowerzyści pokonali ponad 30 km.

WYCIECZKA SZKOLNA NA UNIWERSYTET ŚLĄSKI

17 września młodzież naszej szkoły wzięła udział w wykładach popartych ciekawymi doświadczeniami fizycznymi. Każdy seans obejmował trzy wykłady o następującej tematyce:
- "Zajrzeć w świat atomów" - wykład o współczesnej technologii pozwalającej na podglądanie cząstek, a nawet pojedynczych atomów.
- "Jedna materia - wiele stanów" - uczniowie zobaczyli szereg ciekawych doświadczeń obrazujących zmiany stanów skupienia substancji.
- "Panta Rhei" - tłumaczono młodzieży, dlaczego możemy poruszać się w wodzie i w powietrzu.

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!
Informujemy, że we wtorek 18 września o godzinie 17.00 odbędą się pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami klas.
Serdecznie zapraszamy!

JERZY DUDEK SZUKA PIŁKARSKICH DIAMENTÓW

DIAMENTY DUDKA to konkurs prowadzony za pomocą serwisu społecznościowego FACEBOOK. Twarzą konkursu jest Pan Jerzy Dudek, najbardziej rozpoznawalny piłkarz Reprezentacji Polski ostatnich lat. Wystarczy nagrać swoje umiejętności piłkarskie i zamieścić je w Internecie. Jury pod przewodnictwem Jerzego Dudka wybierze najlepszych młodych piłkarzy, dla których nagrodą będzie trening pod okiem zwycięzcy Ligi Mistrzów i byłego piłkarza Realu Madryt.
Partnerami medialnymi przedsięwzięcia są Szkolny Związek Sportowy oraz portal Boisko.pl związany z salezjanami oraz Salezjańska Organizacja Sportowa Salos RP. Szczegóły konkursu dostępne są na stronach internetowych www.visionone.pl, www.move-sport.pl, na profilu społecznościowym FACEBOOK.
Konkurs trwa od 3 września 2012 r. do 10 października 2012 r. do godziny 23:59.

IV EDYCJA PROJEKTU STYPENDIALNEGO "NAUKA DROGĄ DO SUKCESU NA ŚLĄSKU"

"Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - IV edycja" jest projektem systemowym Samorządu Województwa Śląskiego realizowanym przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.3 Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Celem Projektu jest budowanie podwalin regionalnej gospodarki opartej na wiedzy poprzez wsparcie stypendialne potencjału edukacyjnego uczniów/uczennic szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i technicznych, stale zamieszkujących na terenie województwa śląskiego, znajdujących się w sytuacji materialnej istotnie ograniczającej możliwości osobistego i naukowego rozwoju.
Więcej informacji na stronie efs.slaskie.pl

NARODOWE CZYTANIE PANA TADEUSZA

8 września członkowie Klubu Miłośników Książki uczestniczyli w "Narodowym czytaniu Pana Tadeusza”. Pomysł ten zainicjował Prezydent Polski Pan Bronisław Komorowski.W altance w Parku Stanisława Staszica wysłuchaliśmy II Księgi czytanej przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza.

INFORMACJA DLA RODZICÓW

STYPENDIUM SZKOLNE
Zespół ds. Obsługi Stypendiów i Środków Wsparcia MOPS w Częstochowie informuje, że podobnie jak w latach ubiegłych istnieje możliwość skorzystania z pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego przez uczniów gimnazjum. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Częstochowy NR 602/XLII/2005 wnioskodawca składa wniosek o przyznanie stypendium szkolnego w szkole, kolegium lub ośrodku, do którego uczęszcza uczeń (do 14 września 2012).
Zgodnie z przepisami obowiązujący mina chwilę obecną, miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 351,00 zł netto.
Przy powyższym, jak wynika z pisma nr PSV.3113.17.6.2012 z dnia 31.07.2012 r. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, planowana jest weryfikacja kwoty kryterium dochodowego w pomocy społecznej (aktualnie jest to kwota 351, 00 zł), do kwoty 456, 00 zł netto na osobę w rodzinie - wejście w życie od 1.10.2012 r.

Informacja ta oznacza, iż dla stosowania przedmiotowej zmiany nie ma znaczenia data złożenia wniosku, lecz data jego rozpatrzenia przez Miejski Ośrodek Pomocy społecznej w Częstochowie, czyli w praktyce wszystkie osoby, które złożą wnioski do dnia 15.09.2012 r. o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2012/2013, a dochód w miesiącu sierpniu 2012 r. na osobę w ich rodzinie nie przekraczał kwoty 456,00 zł netto, kwalifikują się do wypłaty stypendium szkolnego.

Dokumenty do pobrania:
Oświadczenie o osiągniętym dodatkowym dochodzie
Ryczałt oświadczenie
Zaświadczenie o dochodach
Pouczenie - Stypendium i zasiłki szkolne
Wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego
Wydatki kwalifikowane 2012/2013

W ciągu całego roku szkolnego przyjmowane są wnioski na zasiłek szkolny z powodu zdarzenia losowego. Zdarzeniem losowym jest w szczególności: nieszczęśliwy wypadek, choroba ucznia lub członka rodziny, śmierć najbliższego członka rodziny, inne nagłe okoliczności losowe, które mogą mieć wpływ na pogorszenie sytuacji materialnej.
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
W przypadku ubiegania się o pomoc materialną - zasiłek szkolny dla ucznia/słuchacza, do wniosku należy dołączyć:
1. Dokumenty niezbędne do określenia źródła i wysokości dochodu w rodzinie.
2. Zaświadczenie ze szkoły o podjęciu lub kontynuowaniu nauki.
3. Dokumenty potwierdzające fakt wystąpienia zdarzenia losowego.
4. Faktury i rachunki imienne oraz inne dokumenty potwierdzające przejściowo trudną sytuację materialną w rodzinie ucznia z powodu zdarzenia losowego.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

3 września 2012 r. w sali gimnastycznej o godz.9.00 rozpoczął się nowy rok szkolny 2012/2013. Uczniowie klas pierwszych poznali Dyrekcję szkoły, swoich wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły i rówieśników.
Uroczystość rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Doroty Strzelczyk, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. Uczniom pierwszy raz przekraczającym mury naszej szkoły życzyła owocnej pracy w czasie trzyletniej nauki w szkole, sukcesów, wytrwałości, przyjaźni. Zachęcała do rozwijania zainteresowań w licznych zajęciach pozalekcyjnych oraz aktywnego uczestnictwa w organizacjach szkolnych. Następnie odbyły się spotkania w klasach z wychowawcami.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów i rodziców odbędzie się 3 września 2012 r. o godz. 8.00 w kościele pw. Św. Stanisława BM.

Inauguracja roku szkolnego 2012/2013 dla klas I-III odbędzie się 3 września 2012 r. o godzinie 9.00 w dużej sali gimnastycznej.
Po zakończeniu uroczystości w sali uczniowie spotkają się z wychowawcami w klasach.
1a - p. Helena Nowicka
1b - p. Beata Grygiel
2a - p. Ewa Olszewska
2b - p. Małgorzata Żmudzińska
2c - p. Izabela Dudek-Kołodziejczyk
3a - p. Urszula Ślęzak
3b - p. Krystyna Kula
3c - p. Stefan Rudzki
Obowiązuje obuwie zmienne.COMENIUS 2013-2015


COMENIUS 2008-2010

SOCRATES-COMENIUS

» 1998-2001
» 2002-2005


Dowiedz się więcej na stronie
PLACÓWKA OTWARTASZKOŁA BEZ PRZEMOCYTRZYMAJ FORMĘZDOLNIACHA

Zdolniacha w szkołach

ORTOGRAFFITI


WARTO BYĆ DOBRYMPIERWSZA POMOC

Pierwsza pomoc przedmedyczna
INFORMACJE
***
Aktualizacja:
31.08.2017    21.43
***
***
***
***
Od 6 czerwca 2007 r.
nasze Gimnazjum posiada
drugą pracownię internetową
otrzymaną z funduszy EFS.


Jesteś Na bloga liczniki gościem      Copyright©1999- by Gimnazjum nr 22       Poprawny CSS!