SZTANDAR SZKOŁY
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Awers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest orzeł biały z głową ozdobioną złotą koroną. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Rewers jest w kolorze granatowym. W górnej części widnieje wyszywany złotą nicią napis: Gimnazjum Nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, w środkowej części znajduje się logo szkoły. Sztandar ma wymiary 100 na 100 cm i obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewiec drewna mahoniowego o wysokości 2 metrów 35 centymetrów zakończony jest grotem w kształcie orła. Na drzewcu znajdują się gwoździe fundatorów. Dodatkowo do sztandaru dołączona jest biało-czerwona kokarda, którą przypina się do grotu drzewca przy szczególnie uroczystych okazjach (jaką jest np. poświęcenie sztandaru).
Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski - Narodu i Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć.
Tekst ślubowania uczniów:
My uczniowie Gimnazjum nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie uroczyście ślubujemy, że będziemy służyć naszej Ojczyźnie rzetelną nauką pracą i wzorowym zachowaniem.
Dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować.
Okazywać należny szacunek rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom.
Sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki i zdobywać jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.